Ziobro: złożyliśmy wniosek o wypowiedzenie konwencji stambulskiej

Ziobro: „Składamy formalny wniosek”.Wypowiedzenie „konwencji antyprzemocowej
fot.ŚWIECZAK

– Złożyłem formalny wniosek do resortu rodziny o podjęcie działań nad wypowiedzeniem tzw. konwencji stambulskiej – poinformował w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Szef KPRM mówił wcześniej w Polsat News, że nie ma jeszcze jednoznacznego stanowiska rządu w sprawie tej konwencji. Transmisja konferencji ministra sprawiedliwości na polsatnews.pl.

Ziobro na konferencji prasowej mówił, że środowiska lewicowe, związane z PO „wiele mówią” ws. przemocy wobec kobiet, ale „mało działają”. – Podczas swoich rządów, mieli w głębokim poważaniu to, czy kobiety są ofiarami przemocy, czy ofiarami gwałtów – mówił minister sprawiedliwości.

– Nie przeczytacie w tej konwencji, że powodem przemocy domowej jest np. alkoholizm, czy uzależnienie od narkotyków i dopalaczy. Nie przeczytacie też państwo, że dysfunkcjonalność i rozmaite problemy rodziny są problemem przemocy. Nie przeczytacie rekomendacji dotyczące walki z tymi problemami. Definicja przyczyn problemu jest pokazana przez pryzmat krytyki porządku rzeczy, związanego z tradycyjnym pojmowaniem rodziny – mówił Ziobro.

– Ta część konwencji, która jest związana z realnymi propozycjami zwalczania przemocy wobec kobiet jest przez nas nie tylko akceptowana, ale w pełni podzielamy te postulaty, czego dowodem jest to, że wprowadziliśmy je w życie. Tu jest pełna zgoda i nie ma problemu, jeśli chodzi o konwencję stambulską. Problem dotyczy tej drugiej warstwy, którą uważamy za przeciwskuteczną we wprowadzeniu tych zaleceń w życie. Uważamy, że nie tylko nie prowadzi ona do poprawy sytuacji kobiet, ale przeciwnie – w konsekwencji skutki zmian w obszarze obyczajowym mogą doprowadzić nieuchronnie do pogorszenia sytuacji kobiet i wzrostu przemocy domowej w Polsce – dodawał minister sprawiedliwości.

– Złożyłem formalny wniosek do minister rodziny pracy i polityki społecznej o podjęcie działań nad wypowiedzeniem tzw. konwencji stambulskiej – przekazał Ziobro.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *