100 dni dobrych zmian w Ministerstwie Obrony Narodowej

26 lutego odbyła się konferencja prasowa ministra Antoniego Macierewicza, podczas której szef MON podsumował sto dni pracy w resorcie obrony narodowej.

100 dni dobrych zmian w Ministerstwie Obrony Narodowej fot. ŚWIECZAK

100 dni dobrych zmian w Ministerstwie Obrony Narodowej
fot. ŚWIECZAK

– Tych kilka miesięcy było poświęcone przede wszystkim rozpoczęciu zmian w armii. Dobrych zmian. Skoncentrowaliśmy się na umożliwieniu funkcjonowania armii jako nowoczesnej struktury, która będzie broniła bezpieczeństwa Polski, bo to jest zasadnicza funkcja – powiedział w piątek podczas konferencji minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Antoni Macierewicz Minister Obrony Narodowej 100 dni dobrych zmian w Ministerstwie Obrony Narodowej fot. ŚWIECZAK

Antoni Macierewicz Minister Obrony Narodowej
100 dni dobrych zmian w Ministerstwie Obrony Narodowej
fot. ŚWIECZAK

Rozpoczynając podsumowanie działań prowadzonych przez ostatnie miesiące szef resortu obrony podkreślił, że jednym z najważniejszych przedsięwzięć było przygotowanie ustawy o służbie żołnierzy kontraktowych, która znosi barierę 12 lat służby. Barierę, jak podkreślił szef MON, która uniemożliwiała pełny rozwój armii i wykorzystanie potencjału polskich żołnierzy.

– Bariera została zniesiona, ustawa została przegłosowana przez Sejm, Senat. Rychło będzie podpisana przez Pana Prezydenta. Wejdzie w życie i umożliwi pełne wykorzystanie potencjału polskich żołnierzy – powiedział minister Macierewicz.

Jak powiedział w wystąpieniu szef MON – dużo czasu zajęły prace nad realizacją drugiego ważnego postulatu, który związany jest z wprowadzeniem dodatkowego rodzaju sił zbrojnych, czyli obrony terytorialnej kraju. Obecnie trwają prace, dzięki którym realne jest, żeby w końcu tego lub na początku przyszłego roku zostały uruchomione trzy brygady na ścianie wschodniej.

Szef MON zaznaczył, że resort prowadzi prace związane z uruchomieniem bardzo wielu programów rozwiązujących kwestie nowoczesnego uzbrojenia, m.in. prowadzone są negocjacje dot. dostarczenia polskiej armii śmigłowców.

– Chcemy, żeby CARACAL pracował dla Polski, ale chcemy oprzeć możliwości działania polskich śmigłowców na polskich fabrykach w Mielcu i Świdniku, nie rezygnując z CARACALA. Pierwsze śmigłowce zostaną dostarczone armii jeszcze w tym roku. Jesteśmy już po wstępnych rozmowach zarówno z Mielcem, jak i ze Świdnikiem. Liczymy także na udział francuskiego Airbusa w tym programie. Również zaawansowane są rozmowy w sprawie obrony przeciwrakietowej. Nie rezygnujemy z żadnej z możliwości jakie są. Wiceministrowie – Kownacki i Szatkowski – skończyli rozmowy w USA w zeszłym miesiącu i one dają nadzieję na to, że umowa zostanie podpisana jeszcze w tym roku. Na to w tej sprawie liczymy – powiedział minister Macierewicz.

Minister Antoni Macierewicz podczas konferencji przypomniał także o bardzo ważnej decyzji ministrów obrony państw NATO, która rozstrzygnęła o tym, że na terenie Polski będzie stała, wysunięta obecność wojsk NATO. Jak podkreślił szef MON – decyzję co do kształtu tej obecności podejmie szczyt NATO w Warszawie.

Minister zwrócił uwagę na realizowane przez wojsko ćwiczenia. Przypomniał, że w tym roku polska armia przeprowadzi jedne z największych ćwiczeń – Anakonda. Będą to ćwiczenia w wymiarze sojuszniczym.

– Ćwiczenie Anakonda będzie rzeczywistą prezentacją zdolności sił NATO, obecności na flance wschodniej, ale także sprawności polskiego żołnierza i polskiej armii – powiedział szef MON.

Podsumowując pierwsze miesiące pracy minister Antoni Macierewicz wspomniał o zmianach kadrowych. Jak podkreślił szef MON będzie miejsce dla młodych i zdolnych oficerów, którzy będą fundamentem polskiego, silnego, niepodległego wojska, działającego wraz z sojusznikami amerykańskimi w ramach NATO.

Ważnym elementem w pracy ministerstwa, jak zaznaczył podczas konferencji szef MON, było przywrócenie tradycji niepodległościowej w funkcjonowaniu polskiego wojska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *