INTERWIZJA.WARSZAWA TV

17 przypadków zachorowań na odrę na Mazowszu. Minister zdrowia: te osoby zachorowały z powodu braku szczepień

17 przypadków zachorowań na odrę na Mazowszu. Minister zdrowia: te osoby zachorowały z powodu braku szczepień Fot. ŚWIECZAK

– Te osoby zachorowały na odrę z powodu braku szczepień. Szczepmy się i szczepmy nasze dzieci, to zapewni nam bezpieczeństwo – powiedział na niedzielnej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Na Mazowszu odnotowano 17 zgłoszeń przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na odrę.

Od 10 października do 4 listopada do Państwowej Inspekcji Sanitarnej na Mazowszu wpłynęło łącznie 17 zgłoszeń przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na odrę. Wśród nich stwierdzono 13 potwierdzonych laboratoryjnie badaniami wirusologicznymi przypadków odry (powiat pruszkowski) i 4 podejrzenia (3 – powiat pruszkowski i 1 – powiat warszawski).

17 przypadków zachorowań na odrę na Mazowszu. Minister zdrowia: te osoby zachorowały z powodu braku szczepień
Fot. ŚWIECZAK

17 przypadków zachorowań na odrę na Mazowszu. Minister zdrowia: te osoby zachorowały z powodu braku szczepień
Fot. ŚWIECZAK

– Dostaliśmy wyraźne ostrzeżenie od losu. Myślmy odpowiedzialnie. Dzieci, które są zaszczepione zgodnie z kalendarzem szczepień, są bezpieczne – podkreślił Szumowski. I dodał, że na szczęście sygnał, który otrzymaliśmy „nie jest okupiony tragedią ani epidemią”.

– Przestaliśmy wierzyć w szczepienia, bo nie chorowaliśmy – ocenił Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. – Mieliśmy małą liczbę zachorowań na odrę. Zapomnieliśmy o jednej rzeczy. Wszyscy, którzy odmawiają szczepień, powinni zapytać, jak było kiedyś. Część z państwa pójdzie jeszcze dziś na groby. Proszę zobaczyć, ile dzieci zmarło na infekcje. Teraz takich grobów nie ma i mam nadzieje, ze nie będzie – stwierdził Pinkas.

– Nie ma racjonalnego powodu, by powiedzieć, że szczepienie szkodzi. Mamy obowiązek obywatelski szczepić się, by nie zagrażać innym – dodał Główny Inspektor Sanitarny.

Zachorowania o charakterze i rozmiarach ognisk epidemicznych mogą wystąpić głównie wśród nieszczepionych społeczności lokalnych lub w środowisku szkolnym, jeśli stopień uodpornienia dzieci i dorosłych jest niewystarczający dla uzyskania tzw. odporności zbiorowiskowej, która powstaje gdy liczba osób uodpornionych osiąga co najmniej 95%. Indywidualne ryzyko zachorowania na odrę występuje u każdej osoby, która nie była szczepiona przeciw tej chorobie (lub jej wcześniej nie przechorowała). Stosowanie szczepień ochronnych ma zasadnicze znaczenie w zapobieganiu zachorowaniom na odrę. Ze względu na wysoką zaraźliwość choroby oraz jej przenoszenie się wirusa drogą powietrzną szczepienie nie może być zastąpione jakimikolwiek innymi środkami ochrony.