17 przypadków zachorowań na odrę na Mazowszu. Minister zdrowia: te osoby zachorowały z powodu braku szczepień

– Te osoby zachorowały na odrę z powodu braku szczepień. Szczepmy się i szczepmy nasze dzieci, to zapewni nam bezpieczeństwo – powiedział na niedzielnej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Na Mazowszu odnotowano 17 zgłoszeń przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na odrę.

Od 10 października do 4 listopada do Państwowej Inspekcji Sanitarnej na Mazowszu wpłynęło łącznie 17 zgłoszeń przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na odrę. Wśród nich stwierdzono 13 potwierdzonych laboratoryjnie badaniami wirusologicznymi przypadków odry (powiat pruszkowski) i 4 podejrzenia (3 – powiat pruszkowski i 1 – powiat warszawski).

17 przypadków zachorowań na odrę na Mazowszu. Minister zdrowia: te osoby zachorowały z powodu braku szczepień
Fot. ŚWIECZAK

17 przypadków zachorowań na odrę na Mazowszu. Minister zdrowia: te osoby zachorowały z powodu braku szczepień
Fot. ŚWIECZAK

– Dostaliśmy wyraźne ostrzeżenie od losu. Myślmy odpowiedzialnie. Dzieci, które są zaszczepione zgodnie z kalendarzem szczepień, są bezpieczne – podkreślił Szumowski. I dodał, że na szczęście sygnał, który otrzymaliśmy „nie jest okupiony tragedią ani epidemią”.

– Przestaliśmy wierzyć w szczepienia, bo nie chorowaliśmy – ocenił Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. – Mieliśmy małą liczbę zachorowań na odrę. Zapomnieliśmy o jednej rzeczy. Wszyscy, którzy odmawiają szczepień, powinni zapytać, jak było kiedyś. Część z państwa pójdzie jeszcze dziś na groby. Proszę zobaczyć, ile dzieci zmarło na infekcje. Teraz takich grobów nie ma i mam nadzieje, ze nie będzie – stwierdził Pinkas.

– Nie ma racjonalnego powodu, by powiedzieć, że szczepienie szkodzi. Mamy obowiązek obywatelski szczepić się, by nie zagrażać innym – dodał Główny Inspektor Sanitarny.

Zachorowania o charakterze i rozmiarach ognisk epidemicznych mogą wystąpić głównie wśród nieszczepionych społeczności lokalnych lub w środowisku szkolnym, jeśli stopień uodpornienia dzieci i dorosłych jest niewystarczający dla uzyskania tzw. odporności zbiorowiskowej, która powstaje gdy liczba osób uodpornionych osiąga co najmniej 95%. Indywidualne ryzyko zachorowania na odrę występuje u każdej osoby, która nie była szczepiona przeciw tej chorobie (lub jej wcześniej nie przechorowała). Stosowanie szczepień ochronnych ma zasadnicze znaczenie w zapobieganiu zachorowaniom na odrę. Ze względu na wysoką zaraźliwość choroby oraz jej przenoszenie się wirusa drogą powietrzną szczepienie nie może być zastąpione jakimikolwiek innymi środkami ochrony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *