Prezydent Komorowski: Wyrażamy absolutne potępienie dla zamachu w Tunisie
W środę 18 marca doszło w Tunisie do zamachu terrorystycznego na słynne Muzeum Narodowe Bardo.
Muzeum zwiedzała akurat duża grupa Polaków – 36 osób. Według nieoficjalnych informacji, podanych przez rzecznika MSZ Marcina Wojciechowskiego, wśród zabitych mogło być czterech obywateli RP. Wciąż nie jest ustalony los kilkunastu osób z Polski, trzech polskich obywateli zostało rannych.
Premier Tunezji Habib Essid poinformował, że w ataku terrorystów zginęło 19 osób, w tym 17 turystów. Tunezyjski premier dodał, że wśród zabitych są turyści polscy, włoscy, niemieccy i hiszpańscy.
W Belwederze odbyło się spotkanie prezydenta z premier Ewą Kopacz ws. ataku w Tunisie. W spotkaniu uczestniczyli także Szef BBN Stanisław Koziej, Podsekretarz Stanu w KPRP Jaromir Sokołowski oraz Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jacek Cichocki.
Wyrażamy absolutne potępienie zarówno dla zamachu, który dotknął naszych rodaków, jak i w stosunku do szerokiego zjawiska terroryzmu na świecie – oświadczył prezydent.
– Nasi rodacy stali się obiektem brutalnego i niesłychanie tchórzliwego ataku terrorystycznego. Jeśli chodzi o skalę ataku, (jest to) takie zdarzenie chyba pierwsze, które nas dotknęło w sposób bezpośredni. Dotknęło nas zjawisko, które jest niestety typowe w wielu krajach i jest zjawiskiem częstym – powiedział prezydent na konferencji prasowej po spotkaniu.
Jak dodał, Essebsi zapewnił go o „nieustającym zaangażowaniu i pomocy udzielanej ofiarom polskim”. – Prezydent Essebsi był w szpitalu, odwiedził polskich rannych. I ta opieka będzie realizowana w dalszym ciągu, także w ścisłym współdziałaniu rządu polskiego i rządu tunezyjskiego – podkreślił Bronisław Komorowski.
W związku z tragicznymi wydarzeniami w Tunisie z udziałem polskich obywateli flagi na Pałacu Prezydenckim i Belwederze zostały opuszczone do połowy masztu