Apel Pamięci w 50 rocznicę wydarzeń Grudnia ’70
Apel Pamięci w 50 rocznicę wydarzeń Grudnia ’70
W grudniu 1970 roku przez Polskę przetoczyła się fala robotniczych protestów, których przyczyną były niedemokratyczne rządy I sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Władysława Gomułki i fatalna sytuacja ekonomiczna kraju.
Między 14 a 22 grudnia 1970 roku – głównie w Gdańsku, Gdyni, Elblągu i Szczecinie – wojsko i milicja brutalnie stłumiły strajki. Żołnierzom i milicjantom wydano rozkaz strzelania do robotników. Zginęło 45 osób, 43 ofiary i dwóch milicjantów, 1165 osób odniosło rany. Do dziś nie wiadomo, czy z powodów propagandowych władze PRL nie zaniżyły tych liczb.
W środę 16 grudnia 2020 roku, w pięćdziesiątą rocznicę tamtych tragicznych wydarzeń, od odsłonięcia tablic przypominających zabitych w tym miejscu – Jerzego Matelskiego i Stefana Mosiewicza – rozpoczęła się uroczystość Gdańsk Pamięta: Apel ku czci ofiar Grudnia ’70.
Tę wyjątkową – także z powodu pandemii – rocznicę zaplanowano tak, aby nawiązywała do uroczystości sprzed 40 lat: m.in. zabrzmiał Apel Poległych i „Lacrimosa” w wykonaniu Scholi Cantorum Gedanensis i orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, skomponowana na odsłonięcie pomnika przez Krzysztofa Pendereckiego. W całym mieście rozległy się dzwony kościołów.
Pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców zebrali się: Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu RP, Lech Wałęsa, przywódca strajków sierpnia 80 i były prezydent RP, Mieczysław Struk marszałek województwa pomorskiego, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, samorządowcy, rodziny ofiar i uczestników tamtych wydarzeń, przedstawiciele władz państwowych, parlamentarzyści, korpus konsularny województwa pomorskiego, Społeczny Komitet Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców.