Emilewicz: rząd przyjmie dziś pakiet antykryzysowy, który pomoże pracodawcom i pracownikom

Emilewicz: rząd przyjmie dziś pakiet antykryzysowy, który pomoże pracodawcom i pracownikom

Emilewicz: rząd przyjmie dziś pakiet antykryzysowy, który pomoże pracodawcom i pracownikom
fot. ŚWIECZAK

Jak wyjaśniła Jadwiga Emilewicz, rząd dostarczy przedsiębiorcom instrumenty, aby mogli oni utrzymać miejsca pracy. „Mamy środki finansowe i zrobimy wszystko, żeby nasz krwiobieg gospodarczy nie zatrzymał się” – zaznaczyła minister.

Państwo dopłaci do wynagrodzenia pracownika ponad 2,5 tys. zł
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej zaznaczyła, że nie zabraknie środków na dofinansowanie miejsc pracy. „Zależy nam na tym, aby polskie rodziny miały zatrudnienie” – podkreśliła Marlena Maląg.

Minister zaznaczyła, że planowane rozwiązania dotyczą m.in. elastycznego czasu pracy. Pracodawca będzie mógł obniżyć o 20 proc. wynagrodzenie i czas pracy pracownikowi, jednak nie mniej niż do pół etatu. „Państwo dopłaci do tego wynagrodzenia pracownika ponad 2,5 tys. zł” – wyjaśniła Marlena Maląg.

Zaliczki na PIT pracowników zostaną przesunięte o 3 miesiące
Szef resortu finansów poinformował, że zaliczki na PIT pracowników zostaną przesunięte o 3 miesiące. Powstanie także formularz wniosku np. o umorzenie podatku, a wniosek zostanie automatycznie przekazany do urzędu skarbowego. Jak zaznaczył Tadeusz Kościński, firmy będą mogły występować do urzędów skarbowych z wnioskami o rozłożenie podatku na raty, przesunięcie terminu, a nawet całkowite umorzenie należności.

Minister finansów zaznaczył, że w przypadku rocznych deklaracji PIT nie będzie żadnych sankcji, jeżeli ktoś złoży je po terminie – do końca maja. Powstanie także specjalny fundusz przeciwdziałania koronawirusowi.

Prosty formularz do ZUS
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska poinformowała, że wprowadzony został uproszczony jednostronicowy formularz wniosku odroczenia terminu płatności. „Jesteśmy do dyspozycji naszych przedsiębiorców, płatników składek” – zaznaczyła prezes ZUS. Jak wyjaśniła, okres zwolnienia ze składek będzie traktowany jako okres ubezpieczenia.

Gertruda Uścińska podkreśliła także, że już obecnie funkcjonuje wiele rozwiązań przeznaczonych dla płatników składek i przedsiębiorców w trudnej sytuacji. Jest to odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty długu, a nawet umorzenie.

Firmy nie będą pozbawione dostępu do kredytów
Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys zaznaczył, że polskie firmy nie będą pozbawione dostępu do kredytowania działalności w związku z trudną sytuacją podczas epidemii koronawirusa. Jak wyjaśnił, są to rozwiązania, które mają umożliwić sektorowi bankowemu wprowadzenie wakacji kredytowych, bądź przedłużyć istniejące kredyty obrotowe dla firm.

Paweł Borys zaznaczył także, że instytucje rozwojowe, takie jak Bank Gospodarstwa Krajowego, zaoferują firmom kredyty z gwarancjami, dopłaty do kredytów, finansowanie leasingu czy podwyższenie kapitału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *