10 tysięcy złotych dla byłych górników. Za utracone deputaty węglowe

– 240 tysięcy rodzin emerytów górników dostanie po 10 tysięcy złotych tytułem rekompensaty za utracone składniki wynagrodzenia w postaci deputatów. Te pieniądze będą wypłacane do końca tego roku – poinformował Tchórzewski.

Dodał, że „to, co zabrano tym, co odchodzili na emeryturę od 2012 roku w formie rekompensaty zwracamy”. – Jako PiS pokazaliśmy i pokazujemy, że potrafimy załatwić to, co było niedopatrzone – mówił minister. Tchórzewski podziękował też wicepremierowi, ministrowi finansów Mateuszowi Morawieckiemu. – Bez tych pieniędzy, które Ministerstwo Finansów potrafiło wygospodarować w tegorocznym budżecie, bez tych dodatkowych dochodów, tego by nie było – zaznaczył.

10 tysięcy złotych dla byłych górników. Za utracone deputaty węglowe
Fot. ŚWIECZAK

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski sprecyzował, że obecny szacunek wysokości wypłat mówi o kwocie 2 mld 350 mln zł. Tobiszowski powiedział też, że specjalna ustawa regulująca kwestię deputatów powinna jeszcze w piątek trafić do Sejmu jako projekt poselski, a wcześniej trafiła pod obrady na Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów i zyskała jego akceptację.

Wicepremier Morawiecki poinformował z kolei, że do zrealizowania wypłaty rekompensat od strony formalno-prawnej konieczna będzie nowelizacja tegorocznego budżetu. – De facto te pieniądze pochodzą z uszczelnienia podatków. Górnikom oddajemy to, co dzięki naszym działaniom w Ministerstwie Finansów potrafiliśmy odzyskać z uszczelnienia podatków – powiedział Morawiecki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *