2 mld zł dla TVP. Prezydent podpisał ustawę

Podczas konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował się podpisać ustawę o radiofonii i telewizji oraz ustawy o opłatach abonamentowych. Nowela przewiduje wprowadzenie rekompensaty w łącznej wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia w związku z utraconymi wpływami.

2 mld zł dla TVP. Prezydent podpisał ustawę
fot. ŚWIECZAK

W konferencji wzięli też udział Premier Mateusz Morawiecki, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski oraz przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

– Biorąc pod uwagę potrzebę funkcjonowania mediów publicznych jako powszechnie dostępnych, jako niezwykle ważnych dla obywateli, zdecydowałem, że podpiszę tę ustawę na pewnych warunkach, które ustaliliśmy z Panem Premierem i Panami Przewodniczącymi – poinformował Andrzej Duda.

2 mld zł dla TVP. Prezydent podpisał ustawę
fot. ŚWIECZAK

– Nie ukrywam, że miałem dwie poważne wątpliwości. Pierwsza dotyczyła tego, jak dzielone są środki, ustawa tego nie reguluje. Druga wątpliwość dotyczyła tego, czy nie powinny być zmienione paradygmaty finansowanie w przestrzeni między radiem i telewizją, czy radio nie powinno dostać więcej pieniędzy, by rozwijać się lepiej – tłumaczył Andrzej Duda.

Cztery osoby za odwołaniem Kurskiego
– W związku z wystąpieniem prezesa Kurskiego, wydałem oświadczenie o głosowaniu nad jego odwołaniem, to głosowanie będzie trwało do poniedziałku. Mogę jednak już powiedzieć, że z pięcioosobowej Rady wpłynęły cztery głosy za podjęciem tej uchwały – powiedział podczas briefingu przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

W skład Rady Mediów Narodowych wchodzą trzy osoby powołane przez Sejm i dwie powołane przez prezydenta, na wniosek dwóch największych klubów opozycyjnych. W RMN zasiadają od 2016 r.: Krzysztof Czabański jako przewodniczący, Elżbieta Kruk (PiS), Joanna Lichocka (PiS), Juliusz Braun (zgłoszony przez PO) oraz Grzegorz Podżorny (zgłoszony przez Kukiz ’15). Cztery głosy za odwołaniem Kurskiego formalnie wystarczają, by decyzja stała się faktem.

2 mld zł dla TVP. Prezydent podpisał ustawę
fot. ŚWIECZAK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *