Morawiecki: ratujemy 9 miliardów euro ze środków unijnych

29 grudnia 2015r. po posiedzeniu Rady Ministrów odbyła się konferencja prasowa wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego, minister-członek Rady Ministrów, rzecznik prasowej rządu Elżbiety Witek oraz sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju Jerzego Kwiecińskiego.

Elżbieta Witek Rzecznik prasowy rządu Morawiecki: ratujemy 9 miliardów euro ze środków unijnych fot. ŚWIECZAK

Elżbieta Witek
Rzecznik prasowy rządu
Morawiecki: ratujemy 9 miliardów euro ze środków unijnych
fot. ŚWIECZAK

Minister Morawiecki powiedział, że rząd PiS dokonał bardzo szybkiego przeglądu programów i wydatków związanych z poprzednią perspektywą, mówimy o latach 2007-13 – plus dwa lata, do końca tego roku, w całości ta perspektywa powinna być wykorzystana. W połowie listopada, gdy przejęliśmy stery rządu, ze zdumieniem zauważyliśmy, że ogromna kwota – około 9 mld euro – jest zagrożona, jeśli chodzi o możliwość jej wydatkowania. Ona jest bliska deficytowi budżetu państwa. Jest większa, niż roczne wydatki na politykę obronną. To bardzo duże pieniądze.

– Podjęliśmy prace z najwyższym priorytetem, tym przede wszystkim zajmowaliśmy się ostatnio w naszym ministerstwie. Robiliśmy wszystko, by nie utracić tych pieniędzy, by jak największą część tych środków wykorzystać na różne programy. Nie mogliśmy pozwolić na stratę tych pieniędzy, bo ona pracują na naszą gospodarkę. To są też konkretne miejsca pracy. To dla nas realna gospodarka, zajmowanie się najważniejszymi rzeczami. Przygotowaliśmy cały plan naprawczy. Został zatwierdzony przez Radę Ministrów 8 grudnia

Mateusz Morawiecki Minister Rozwoju Morawiecki: ratujemy 9 miliardów euro ze środków unijnych fot. ŚWIECZAK

Mateusz Morawiecki
Minister Rozwoju
Morawiecki: ratujemy 9 miliardów euro ze środków unijnych
fot. ŚWIECZAK

Wiceminister Jerzy Kwieciński podkreślał, iż program ma aprobatę Komisji Europejskiej.

– Działania rządu pozwoliły przyspieszyć rozliczanie funduszy europejskich, dzięki czemu uratowano środki na innowację kolei. Dzięki programowi naprawczemu wykorzystania funduszy UE rozwijać się będzie mogła dalej bydgoska PESA dodał Kwieciński. Wiceminister dodał, iż wydawanie pieniędzy z nowej perspektywy UE zacznie się dopiero pod koniec 2016 r.

Jerzy Kwieciński sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Morawiecki: ratujemy 9 miliardów euro ze środków unijnych fot. ŚWIECZAK

Jerzy Kwieciński
sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju
Morawiecki: ratujemy 9 miliardów euro ze środków unijnych
fot. ŚWIECZAK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *