Alina Petrowa-Wasilewicz laureatką Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. Biskupa Jana Chrapka
6 kwietnia 2016 r. odbyła się już 15. edycja Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. Biskupa Jana Chrapka.
Wydarzenie to upamiętnia tragicznie zmarłego bp. Jana Chrapka – głównego organizatora pielgrzymek Jana Pawła II do Polski; przyznawana jest od 2002 r. Inspiracją do jej utworzenia była dewiza tragicznie zmarłego biskupa: „Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały cię”.
Nagrody wręczono podczas uroczystej gali w Domu Arcybiskupów Warszawskich.
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz przypomniał, że jesienią minie 15 lat od śmierci bpa Chrapka, który był nie tylko „nauczycielem i przewodnikiem duchowym dziennikarzy”, ale też stawiał na wysokie standardy, ucząc obiektywnego dziennikarstwa. Kard. Nycz ocenił, że ta rocznica to dobra okazja, by postawić pytanie, „w jakim kierunku idzie polskie dziennikarstwo”. „Wiem, że czas dla was dziennikarzy nie jest dzisiaj łatwy” – dodał.
Alina Petrowa-Wasilewicz, dziennikarka Katolickiej Agencji Informacyjnej, publicystka i autorka książek została nominowana za „konsekwentne i pełne pasji przybliżanie postaci wybitnych postaci Kościoła, zwłaszcza kobiet oraz promowanie wzorców życia według nowego feminizmu Jana Pawła II”.
Laureatka zaznaczyła w przemówieniu, że jako dziennikarka agencyjna jest przyzwyczajona do podpisywania się inicjałami. „Czuję się wdzięczna wobec kolegów, którzy dostrzegli taką pracę, która jest szara, codzienna” – mówiła Petrowa-Wasilewicz.
Dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej Stanisław Karnacewicz został nominowany za to, że „od kilkudziesięciu lat, niezależnie od zmieniających się okoliczności dostarcza mediom rzetelnej informacji o tym, czym żyją ludzie wiary”.
Nagrodę specjalną z okazji 15-lecia kapituły otrzymał za „wierne prezentowanie świata wartości chrześcijańskich i dokumentowanie działalności kapituły”.
Karnacewicz zadedykował nagrodę żonie i rodzicom. Wspominał swoją współpracę z patronem nagrody bp. Chrapkiem, od którego, jak mówił, uczył się, jak pisać o Kościele. Podziękował też biskupom, że obdarzają go zaufaniem. „Dopóki mi czas i siły pozwolą, nadal będę się starał tę swoją misję spełniać” – dodał.
Oprócz Petrowej-Wasilewicz i Karnacewicza nominowano też Dariusza Rosiaka z radiowej „Trójki” za „dociekliwość i odwagę w reporterskim opisywaniu życia i martyrologii chrześcijan na Bliskim Wschodzie i w północnej Afryce – w rejonach ogarniętych wojną i zbrojnymi konfliktami”.
Laureaci nagrody „Ślad” otrzymują statuetkę autorstwa prof. Gustawa Zemły oraz 10 tys. zł.
„Ślad” jest nagrodą dziennikarzy dla dziennikarzy oraz innych ludzi mediów. Przyznaje ją Kapituła uformowana bezpośrednio po śmierci bpa Jana Chrapka w 2001 roku, przez grono wybitnych dziennikarzy i ludzi mediów. Obecnie przewodniczącą Kapituły jest Ewa K. Czaczkowska.
Patronat honorowy nad nagrodą sprawuje metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Główną ideą nagrody jest przybliżanie i promowanie osób, których działalność przyczyniła się w „sposób wybitny do budowania kultury prawdy, porozumienia i dialogu”. Nagroda honoruje profesjonalizm pracy, a także postawę życiową, jakiej wzorem był bp Chrapek – „budowniczy mostów między ludźmi”.
Laureatami dotychczasowych czternastu edycji Nagrody „Ślad” byli kolejno: Ewa K. Czaczkowska, Grzegorz Polak, Stefan Wilkanowicz, ks. Jerzy Szymik, Marek Zając, Szymon Hołownia, ks. Marek Gancarczyk, ks. Kazimierz Sowa, Anna Gruszecka, Tomasz Królak, Jacek Moskwa, Krzysztof Ziemiec, ks. Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka i Tomasz Rożek.
Bp Jan Chrapek zginął 18 października 2001 r. w wypadku samochodowym. Jako biskup radomski był inicjatorem wielu charytatywnych przedsięwzięć: jadłodajni dla ubogich, banku żywności, badań mammograficznych dla kobiet z najdalszych zakątków diecezji. Był także wykładowcą na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.