Kwieciński: priorytetem jest mniej funduszy UE w inwestycjach publicznych

W brefingu pt. Skąd pieniądze na rozwój Polski” w środę 10 października udział wzięli:
Jerzy Kwieciński – Minister Inwestycji i rozwoju
Leszek Skiba – Podsekretarz Stanu, Główny Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych

Jerzy Kwieciński: Coraz więcej inwestycji finansujemy ze środków krajowych. Udział funduszy UE w inwestycjach publicznych z 52% w 2013 r. zmniejszył się do 30% w 2017.

Kwieciński: priorytetem jest mniej funduszy UE w inwestycjach publicznych
Fot. ŚWIECZAK

– Fundusze europejskie inwestujemy sprawnie, a dzięki temu, że zwiększamy dochody budżetu, mamy po prostu więcej pieniędzy na rozwój – powiedział Jerzy Kwieciński.

– Dla porównania Grecja, która ma nadal bardzo poważne problemy gospodarcze finansuje swoje inwestycje publiczne prawie w 100 proc. z funduszy UE” – mówił Jerzy Kwieciński, dodając, że wiele krajów naszego regionu ma ten wskaźnik na poziomie 50-60 proc. i więcej.

– Żeby dogonić UE musimy mobilizować znacznie większe środki i stawiać na nowe instrumenty, aniżeli na te, z których do tej pory korzystaliśmy – oświadczył, oddając, że „naszym priorytetem jest, żebyśmy w mniejszym stopniu niż dotychczas polegali na funduszach unijnych i przygotowywali się na moment, kiedy będziemy bogatsi”.

Jerzy Kwieciński przypomniał, że trzy regiony Polski: Mazowsze, Dolny Śląsk i Wielkopolska – przekroczyły poziom 70 proc. średniej unijnej PKB na mieszkańca, co oznacza, że przestają być traktowane jako biedne i będą otrzymywać mniejsze wsparcie unijne.

– Musimy się przygotowywać na moment, kiedy nie tylko my będziemy biorcami, ale nawet dawcami tego typu wsparcia dla innych krajów i regionów – podkreślił.

– W średniej i długiej perspektywie istotne jest to, jak dodatkowe pieniądze zostaną wykorzystane, jak skutecznie pozwolą na to, żeby Polacy się bogacili, ich wynagrodzenia rosły, gospodarka się rozwijała i mieli coraz bardziej nowoczesne miejsca pracy, z którymi wiążą się coraz wyższe wynagrodzenia” – mówił wiceminister.

Zaznaczył, że jest kilka źródeł finansowania wzrostu gospodarczego: środki UE, przyspieszający wzrost gospodarczy, Pracownicze Plany Kapitałowe, nieruchomościowe fundusze inwestycyjne, PFR. „Wszystko jest po to, żeby z jednej strony obniżać deficyt, ale w dłuższym okresie po to, żeby Polacy byli coraz bardziej zamożni” – oświadczył Skiba.

Kwieciński powiedział też, że rząd skutecznie realizuje Plan na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. „Mamy tego namacalne efekty. (…) To już cztery kwartały z rzędu, kiedy wzrost PKB naszego kraju przekracza 5 proc. To jest dwa razy więcej aniżeli średnia unijna i to jest drugi wynik w tej chwili w Unii Europejskiej” – stwierdził.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *