Bezpieczny rowerzysta to widoczny rowerzysta. Strażnicy miejscy rozdawali cyklistom rowerowe zestawy oświetleniowe

W związku z obchodzonym 22 września Dniem Bez Samochodu, strażnicy miejscy zadbali o bezpieczeństwo tych, którzy po ulicach Warszawy poruszają się rowerami. Tego dnia funkcjonariusze rozdawali rowerzystom zestawy oświetleniowe przekazane przez Zarząd Dróg Miejskich.

Z roweru jako środka transportu korzysta coraz więcej warszawiaków. Trzeba jednak pamiętać, że rowerzysta jest użytkownikiem drogi, który musi przestrzegać określonych przepisów. Jednym z obowiązków cyklisty jest zadbanie o prawidłowe wyposażenie roweru. Jest to szczególnie ważne w okresie jesiennym, kiedy wcześnie zapada zmrok a prawidłowe oświetlenie decyduje o widoczności rowerzysty dla innych użytkowników drogi.

To nie pierwsze tego typu działania prowadzone przez stołecznych strażników miejskich. Funkcjonariusze zwracają uwagę na bezpieczeństwo rowerzystów przede wszystkim w ramach codziennej służby. Dzień Bez Samochodu jest dobrą okazją do przypomnienia rowerzystom, że ich bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nich samych. To, że dobrze widzą drogę i innych użytkowników ruchu, nie oznacza, że sami są dobrze widoczni – zaznaczył Zastępca Komendanta Straży Miejskiej m.st. Warszawy Bartłomiej Zieliński.

Strażnicy miejscy na terenie stolicy przekazali rowerzystom ponad 700 zestawów oświetleniowych ufundowanych przez Zarząd Dróg Miejskich. W trakcie działań zwrócili szczególną uwagę na obowiązkowe wyposażenie roweru, zwłaszcza na oświetlenie przednie i tylne. Działania funkcjonariuszy mają uświadomić cyklistom, jak bardzo ich bezpieczeństwo, zwłaszcza po zmroku, zależy od właściwego i sprawnego oświetlenia pojazdu. Dodatkowo w trakcie działań strażnicy egzekwowali przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez rowerzystów.

Straż Miejska m.st. Warszawy przypomina, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, rower musi być wyposażony w:
​- z przodu – w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej
– z tyłu – w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające
– sprawny hamulec oraz dzwonek bądź inny sygnał ostrzegawczy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *