Budka o PiS-owskiej nowelizacji ustawy o TK

Borys Budka były minister sprawiedliwości o PiS-owskiej nowelizacji ustawy o TK.

Budka o PiS-owskiej nowelizacji ustawy o TK fot. ŚWIECZAK

Budka o PiS-owskiej nowelizacji ustawy o TK
fot. ŚWIECZAK

– PiS niestety zdążył nas już do tego przyzwyczaić. Po raz kolejny łamany jest regulamin Sejmu, który wskazuje, że ustawa ustrojowa, powinna być czytana na posiedzeniu Sejmu, a nie w komisji. Druga sprawa to czas, w którym zgłoszono nowelizację ustawy o TK. Jeszcze do wczoraj do późnych godzin wieczornych druk (ustawy) nie był dostępny na stronach internetowych Sejmu – mówił Budka.

Projekt nowelizacji ustawy o TK we wtorek wieczorem został opublikowany na stronie internetowej Sejmu. Złożyła go grupa posłów PiS. Jako przedstawiciel wnioskodawców wymieniony jest poseł Stanisław Piotrowicz. Projekt przewiduje m.in., że Trybunał Konstytucyjny co do zasady ma orzekać w pełnym składzie; pełny skład, to – zgodnie z propozycją – co najmniej 13 na 15 sędziów. Orzeczenia mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie, jak dotychczas, zwykłą większością. Otwiera też drogę do przeniesienia siedziby TK z Warszawy.

– Nigdy nie będzie zgody Platformy na demontaż fundamentów konstytucji – oświadczył Budka. Przekonywał, że podwyższenie progu podejmowania rozstrzygnięć większością 2/3 głosów, jest niezgodne z konstytucją. – Konstytucja mówi, że orzeczenia Trybunału zapadają większością głosów – podkreślił.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *