Ewakuacja Polaków z Donbasu w styczniu

30 grudnia 2014r po posiedzeniu Rady Ministrów odbyła się konferencja prasowa.

Udział w niej wzięli:

Teresa Piotrowska Minister Spraw Wewnętrznych

Grzegorz Schetyna Minister Spraw Zagranicznych

Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest gotowe przeprowadzić ewakuację Polaków, którzy wyrazili chęć wyjazdu z Donbasu – poinformował minister Grzegorz Schetyna. Rząd „zrobi wszystko, by ewakuacja została przeprowadzona w styczniu” – dodał.

Ewakuacja Polaków z Donbasu w styczniu fot. ŚWIECZAK

Ewakuacja Polaków z Donbasu w styczniu
fot. ŚWIECZAK

Schetyna przyznał, iż akcja rozpoznania i potwierdzania nazwisk osób przebywających w okolicach Ługańska została zamknięta. Stwierdził, że rząd jest dziś gotowy do przeprowadzenia ewakuacji, ale dokładnej daty nie zdradzi ze względów bezpieczeństwa (wcześniej mówiło się o 29 grudnia). Szef MSZ ujawnił jedynie, iż liczba osób wyrażających wolę ewakuacji wynosi 205. – To jest liczba zamknięta, zweryfikowana przez urzędników MSZ, przez konsula generalnego. Liczba osób ewakuowanych nie wzrośnie – przyznał Schetyna. Dodał także, że data ewakuacji przesuwała się w wyniku problemów z dotarciem do Polaków mieszkających w okolicach Ługańska. – Przez kilka tygodni zbieraliśmy deklaracje od osób, które wyraziły wolę wyjazdu z Ukrainy – mówił szef MSZ.

Minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska powiedziała, że wyznaczono już ośrodek, który przyjmie ewakuowanych na około sześć miesięcy. Cała akcja będzie kosztować około 4 mln zł, które zostaną wydzielone z rezerwy ogólnej.

Ewakuacja Polaków z Donbasu w styczniu fot. ŚWIECZAK

Ewakuacja Polaków z Donbasu w styczniu
fot. ŚWIECZAK

Adaptacja Polaków w kraju przebiegać trzyetapowo. Ewakuowani będą mogli wziąć udział w kursach językowych, adaptacyjnych, dzieci trafią do szkół. Uzyskają też kartę stałego pobytu w Polsce, co da im takie sama prawa, jakie mają wszyscy obywatele RP.
Kolejne trzy miesiące, to przygotowanie do przeniesienia w miejsce stałego zamieszkania. W tym czasie ewakuowani będą mogli korzystać z kursów zawodowych. Będzie to również czas na ewentualne nostryfikacje dyplomów.
W tym czasie przebywający w ośrodku będą mieli zapewnione wyżywienie, zakwaterowanie, opiekę medyczną, a także transport w dojazdach do szkół i miejsc, gdzie będą przeprowadzane kursy. Uzyskają także wsparcie w zakupach osobistych, polegających na przyznaniu kieszonkowego lub indywidualnej opiece ośrodka, gdzie będą mieszkać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *