Ewakuacja Polaków z Donbasu w styczniu

30 grudnia 2014r po posiedzeniu Rady Ministrów odbyła się konferencja prasowa.

Udział w niej wzięli:

Teresa Piotrowska Minister Spraw Wewnętrznych

Grzegorz Schetyna Minister Spraw Zagranicznych

Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest gotowe przeprowadzić ewakuację Polaków, którzy wyrazili chęć wyjazdu z Donbasu – poinformował minister Grzegorz Schetyna. Rząd „zrobi wszystko, by ewakuacja została przeprowadzona w styczniu” – dodał.

Ewakuacja Polaków z Donbasu w styczniu fot. ŚWIECZAK

Ewakuacja Polaków z Donbasu w styczniu
fot. ŚWIECZAK

Schetyna przyznał, iż akcja rozpoznania i potwierdzania nazwisk osób przebywających w okolicach Ługańska została zamknięta. Stwierdził, że rząd jest dziś gotowy do przeprowadzenia ewakuacji, ale dokładnej daty nie zdradzi ze względów bezpieczeństwa (wcześniej mówiło się o 29 grudnia). Szef MSZ ujawnił jedynie, iż liczba osób wyrażających wolę ewakuacji wynosi 205. – To jest liczba zamknięta, zweryfikowana przez urzędników MSZ, przez konsula generalnego. Liczba osób ewakuowanych nie wzrośnie – przyznał Schetyna. Dodał także, że data ewakuacji przesuwała się w wyniku problemów z dotarciem do Polaków mieszkających w okolicach Ługańska. – Przez kilka tygodni zbieraliśmy deklaracje od osób, które wyraziły wolę wyjazdu z Ukrainy – mówił szef MSZ.

Minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska powiedziała, że wyznaczono już ośrodek, który przyjmie ewakuowanych na około sześć miesięcy. Cała akcja będzie kosztować około 4 mln zł, które zostaną wydzielone z rezerwy ogólnej.

Ewakuacja Polaków z Donbasu w styczniu fot. ŚWIECZAK

Ewakuacja Polaków z Donbasu w styczniu
fot. ŚWIECZAK

Adaptacja Polaków w kraju przebiegać trzyetapowo. Ewakuowani będą mogli wziąć udział w kursach językowych, adaptacyjnych, dzieci trafią do szkół. Uzyskają też kartę stałego pobytu w Polsce, co da im takie sama prawa, jakie mają wszyscy obywatele RP.
Kolejne trzy miesiące, to przygotowanie do przeniesienia w miejsce stałego zamieszkania. W tym czasie ewakuowani będą mogli korzystać z kursów zawodowych. Będzie to również czas na ewentualne nostryfikacje dyplomów.
W tym czasie przebywający w ośrodku będą mieli zapewnione wyżywienie, zakwaterowanie, opiekę medyczną, a także transport w dojazdach do szkół i miejsc, gdzie będą przeprowadzane kursy. Uzyskają także wsparcie w zakupach osobistych, polegających na przyznaniu kieszonkowego lub indywidualnej opiece ośrodka, gdzie będą mieszkać.

Be Sociable, Share!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *