Gala Strażnik Pamięci 2018

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala VI edycji nagrody Strażnik Pamięci.

Udział w gali wzięli m. in. premier Mateusz Morawiecki, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki i minister środowiska Henryk Kowalczyk.

– Patriotyzm jest owocem drzewa pamięci, które dziś jest nam tak bardzo potrzebne – mówił premier. Jak dodał, tylko na tym fundamencie możemy odbudować pamięć o naszej wielkiej historii oraz budować naszą współczesną tożsamość.

– Dzięki tym wartościom będziemy jeszcze śmielej patrzyli w przyszłość i osiągali te cele, które sobie zakładamy – dodał premier.


Nagroda tygodnika „Do Rzeczy” – Strażnik Pamięci – przyznawana jest co roku od pięciu lat w kategoriach:
W kategorii „Twórca”, w której honorujemy osoby, które przyczyniły się do odnowienia polskiej pamięci:

Profesor Jan Marek Chodakiewicz – historyk, publicysta. Profesor ISW w Waszyngtonie, autor m.in. „Intermarium: the Land between the Black and Baltic Seas”;
Tadeusz Płużański – publicysta i dziennikarz, autor książek opisujących komunistyczne zbrodnie na Polakach;
Profesor Robert Frost – historyk, autor „The Oxford History of Poland – Lithuania;
Denis Delić – reżyser filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”;
Stanisław Srokowski – pisarz, autor licznych powieści i opowiadań opisujących zbrodnie ukraińskie dokonane na Polakach na Wołyniu.
W kategorii „Twórca” nagrodę Strażnika Pamięci otrzymał prof. Jan Marek Chodakiewicz – historyk, publicysta. Profesor Institute of World Politics w Waszyngtonie.

Laudację wygłosił Piotr Gociek.

– Strażnik Pamięci to nie jest robota na spokojne czasy. To też nie jest robota na chwilę (…) to nie jest robota dla laika, zwłaszcza, gdy różne zastępy tych, którzy w zniszczeniu pamięci, widzą środek do zawłaszczenia pamięci – podkreślił w swoim wystąpieniu.


W kategorii „Instytucja”, w której nagradzamy muzea, stowarzyszenia, fundacje, nowo powołane organizacje lub te, które w minionym roku podjęły nowe inicjatywy promujące i utrwalające polską historię:

Ambasador Jakub Kumoch i ambasada RP w Bernie – za działalność na rzecz upamiętnienia akcji ratowania Żydów podczas II wojny światowej, którą prowadzili polscy dyplomaci;

Arkadiusz Gołębiewski – organizator Festiwalu Filmowego Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci;

Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej – upamiętniający Polaków, zamordowanych w trakcie sowieckiej akcji wymierzonej w żołnierzy i działaczy podziemia niepodległościowego;

Centrum Historii „Zajezdnia” – miejsce nowoczesnych wystaw historycznych, projektów edukacyjnych i kulturalnych;

Wydawnictwo Glaukopis.
W kategorii „Instytucja” nagrodę Strażnika Pamięci otrzymał Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej – upamiętniający Polaków, zamordowanych w trakcie sowieckiej akcji wymierzonej w żołnierzy i działaczy podziemia niepodległościowego. Laudację wygłosił Piotr Zychowicz.


W kategorii „Mecenas”, w której nagrodę przyznajemy podmiotowi publicznemu lub komercyjnemu, który w szczególny sposób materialnie wspiera dbałość o pamięć historyczną:

PGE – Polska Grupa Energetyczna;
Waldemar Gujski – mecenas, wykładowca polskich i zagranicznych firm;
Art Media – Galeria Delfiny;
Jan Białostocki – współtwórca Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci;

Fundacja Pamiętam – zabiegająca o upamiętnienie ludzi, którzy w drugiej połowie lat 40. i na początku 50. ubiegłego stulecia podjęli walkę zbrojną z komunistami.
W kategorii „Mecenas” nagrodę Strażnika Pamięci otrzymał PGE – Polska Grupa Energetyczna. Laudację przed ogłoszeniem laureata głównej nagrody w kategorii „Mecenas” wygłosił Antoni Trzmiel.

Nagrodę specjalną od ministra środowiska Henryka Kowalczyka otrzymały Lasy Państwowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *