Gala Strażnik Pamięci 2018

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala VI edycji nagrody Strażnik Pamięci.

Udział w gali wzięli m. in. premier Mateusz Morawiecki, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki i minister środowiska Henryk Kowalczyk.

– Patriotyzm jest owocem drzewa pamięci, które dziś jest nam tak bardzo potrzebne – mówił premier. Jak dodał, tylko na tym fundamencie możemy odbudować pamięć o naszej wielkiej historii oraz budować naszą współczesną tożsamość.

– Dzięki tym wartościom będziemy jeszcze śmielej patrzyli w przyszłość i osiągali te cele, które sobie zakładamy – dodał premier.


Nagroda tygodnika „Do Rzeczy” – Strażnik Pamięci – przyznawana jest co roku od pięciu lat w kategoriach:
W kategorii „Twórca”, w której honorujemy osoby, które przyczyniły się do odnowienia polskiej pamięci:

Profesor Jan Marek Chodakiewicz – historyk, publicysta. Profesor ISW w Waszyngtonie, autor m.in. „Intermarium: the Land between the Black and Baltic Seas”;
Tadeusz Płużański – publicysta i dziennikarz, autor książek opisujących komunistyczne zbrodnie na Polakach;
Profesor Robert Frost – historyk, autor „The Oxford History of Poland – Lithuania;
Denis Delić – reżyser filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”;
Stanisław Srokowski – pisarz, autor licznych powieści i opowiadań opisujących zbrodnie ukraińskie dokonane na Polakach na Wołyniu.
W kategorii „Twórca” nagrodę Strażnika Pamięci otrzymał prof. Jan Marek Chodakiewicz – historyk, publicysta. Profesor Institute of World Politics w Waszyngtonie.

Laudację wygłosił Piotr Gociek.

– Strażnik Pamięci to nie jest robota na spokojne czasy. To też nie jest robota na chwilę (…) to nie jest robota dla laika, zwłaszcza, gdy różne zastępy tych, którzy w zniszczeniu pamięci, widzą środek do zawłaszczenia pamięci – podkreślił w swoim wystąpieniu.


W kategorii „Instytucja”, w której nagradzamy muzea, stowarzyszenia, fundacje, nowo powołane organizacje lub te, które w minionym roku podjęły nowe inicjatywy promujące i utrwalające polską historię:

Ambasador Jakub Kumoch i ambasada RP w Bernie – za działalność na rzecz upamiętnienia akcji ratowania Żydów podczas II wojny światowej, którą prowadzili polscy dyplomaci;

Arkadiusz Gołębiewski – organizator Festiwalu Filmowego Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci;

Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej – upamiętniający Polaków, zamordowanych w trakcie sowieckiej akcji wymierzonej w żołnierzy i działaczy podziemia niepodległościowego;

Centrum Historii „Zajezdnia” – miejsce nowoczesnych wystaw historycznych, projektów edukacyjnych i kulturalnych;

Wydawnictwo Glaukopis.
W kategorii „Instytucja” nagrodę Strażnika Pamięci otrzymał Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej – upamiętniający Polaków, zamordowanych w trakcie sowieckiej akcji wymierzonej w żołnierzy i działaczy podziemia niepodległościowego. Laudację wygłosił Piotr Zychowicz.


W kategorii „Mecenas”, w której nagrodę przyznajemy podmiotowi publicznemu lub komercyjnemu, który w szczególny sposób materialnie wspiera dbałość o pamięć historyczną:

PGE – Polska Grupa Energetyczna;
Waldemar Gujski – mecenas, wykładowca polskich i zagranicznych firm;
Art Media – Galeria Delfiny;
Jan Białostocki – współtwórca Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci;

Fundacja Pamiętam – zabiegająca o upamiętnienie ludzi, którzy w drugiej połowie lat 40. i na początku 50. ubiegłego stulecia podjęli walkę zbrojną z komunistami.
W kategorii „Mecenas” nagrodę Strażnika Pamięci otrzymał PGE – Polska Grupa Energetyczna. Laudację przed ogłoszeniem laureata głównej nagrody w kategorii „Mecenas” wygłosił Antoni Trzmiel.

Nagrodę specjalną od ministra środowiska Henryka Kowalczyka otrzymały Lasy Państwowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *