Gronkiewicz-Waltz odwołała Marsz Niepodległości!

Gronkiewicz-Waltz odwołała Marsz Niepodległości!

– Po pierwsze: bezpieczeństwo. Przy obecnych kłopotach policji trudno wierzyć, że uda się je zapewnić 11 listopada. Po drugie: historia. Polska i Warszawa dość już wycierpiały przez agresywny nacjonalizm. Uważam z całą odpowiedzialnością, nie tak powinno wyglądać stulecie niepodległości. Stąd decyzja o zakazie – dodała Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent Warszawy, uzasadniając decyzję, wskazała m.in. na to, że rezolucja Parlamentu Europejskiego z października br. w sprawie wzrostu liczby neofaszystowskich aktów przemocy wzywa państwa członkowskie do podjęcia kroków przeciwko mowie nienawiści i przemocy.

– Dwukrotnie pisałam do ministra (sprawiedliwości Zbigniewa) Ziobry w sprawie delegalizacji ONR (Obóz Narodowo-Radykalny), a wiemy, że przewodniczący marszu jest osobą, która pełni funkcję w pruszkowskim ONR. On zresztą podpisał się pod wnioskiem do wojewody o zorganizowanie tego marszu. Uważam z całą odpowiedzialnością, że nie tak powinno wyglądać stulecie odzyskania niepodległości przez polskie państwo, stąd moja decyzja o zakazie marszu – oświadczyła prezydent stolicy na konferencji prasowej w środę.

– W czerwcu skierowałam pismo do szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego ws. wspólnego zabezpieczenia 11 listopada; pismo to zostało kompletnie zignorowane – powiedziała Gronkiewicz-Waltz. – Po pierwsze bezpieczeństwo. Przy obecnych kłopotach policji trudno uwierzyć, że uda się je zapewnić 11 listopada – argumentowała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *