Komisja Europejska daje Polsce miesiąc na zmiany ws. reformy sądownictwa

– Ustawa w sprawie sądów powszechnych została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, co uzasadnia rozpoczęcie procedury o naruszenie praworządności w momencie jej publikacji – powiedział w środę na konferencji prasowej wiceszef KE Frans Timmermans.

– Polska ma miesiąc na reakcję i odesłanie swoich propozycji do Komisji Europejskiej – oświadczył Frans Timmermans, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. – Gdyby w ciągu miesiąca doszło do zwolnienia sędziów Sądu Najwyższego, natychmiast zostanie uruchomiony artykuł 7. Traktatu Europejskiego, który przewiduje sankcje wobec kraju, który narusza unijne wartości.

– Uważamy, że te propozycje nie są zgodne ze zobowiązaniami europejskimi oraz zobowiązaniami wobec konstytucji. Każdy obywatel polski ma prawo do niezawisłego systemu sądownictwa. Wolne sądy są podstawą Unii Europejskiej – mówił Timmermans.

– Parlament polski ma prawo reformować sądownictwo, ale zgodnie z konstytucją i traktatami UE – dodał. Wiceszef KE zaznaczył równocześnie, że podział władzy jest fundamentalną zasadą dla członków Unii.

W swoim oświadczeniu Komisja Europejska napisała, że „kolegium komisarzy prześle wezwanie do usunięcia uchybienia natychmiast po tym, jak ustawa – Prawo o ustroju sądów powszechnych – zostanie opublikowana”.

– Wysłaliśmy nasze rekomendacje. Teraz będziemy czekać na odpowiedź rządu. Mamy nadzieję, że reakcja będzie konstruktywna i nastawiona na dialog – powiedział Timmermans, odpowiadając na pytanie o ewentualne skutki niedostatecznej reakcji polskiego rządu. Wiceszef KE podkreślił, że Wspólnota zawsze tak reaguje na problemy w państwach członkowskich. – Dajemy im czas na rozwiązanie problemów – tłumaczył.

– Mamy nadzieję, że reakcja Polski będzie pozytywna – podkreślił Timmermans. – Jasno podkreślamy, że chcemy dialogu z Polską – zakończył.

Jak mówił Timmermans, ustawy dotyczące sądownictwa w Polsce będą miały bardzo poważny, negatywny wpływ na niezawisłość wymiaru sprawiedliwości. Podkreślił jednocześnie, że KE cieszy się z faktu, iż prezydent Duda ogłosił decyzję w sprawie weta dwóch ustaw.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *