Konferencja „Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o polityce społecznej”

Andrzej Duda w swoim wystąpieniu otwierającym spotkanie, zorganizowane w ramach cyklu debat poprzedzających referendum konsultacyjne ws. ustawy zasadniczej, zwrócił uwagę, że w większości krajów zachodnich konstytucje zawierają w sobie elementy, które wyraźnie stanowią o obowiązkach państwa związanych z zabezpieczeniem społecznym.

Dotyczy to – jak zauważył – również obowiązującej dziś w Polsce konstytucji z 1997 r., która zawiera m.in. art. 67 mówiący o prawie obywateli do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy, po osiągnięciu wieku emerytalnego oraz dla bezrobotnych.

Problemem jest jednak – zdaniem Prezydenta – fakt, że np. w systemie emerytalnym dokonano w minionych latach poważnych zmian, m.in. wprowadzając do niego ubezpieczenie drugiego filaru, które wyłamuje się z systemu solidarnościowego. Później – jak mówił – ustawodawca ingerował w system emerytalny także m.in. podwyższając wiek emerytalny. Sprawa ta – wskazał Andrzej Duda – stanęła przed Trybunałem Konstytucyjnym, który nie stwierdził jednak naruszenia konstytucji.

Be Sociable, Share!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *