Kukiz’15 – Konopie – pomost między przeszłością a przyszłością

8 lutego w Sejmie Klub Parlamentarny Kukiz’15 zorganizował konfencję prasową pt. „Konopie – pomost między przeszłością a przyszłością”

W konferencji udział wzięli:
– Jarosław Sachajko, Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi,( Kukiz’15)
– Norbert Kaczmarczyk (Kukiz’15)
– Lena Huppert, Fundacja Wspierania Rozwoju Kultury i Społeczeństwa Obywatelskiego QLT,
– Patryk Pańkowski, Hemp Ministry,

Kukiz'15 - Konopie – pomost między przeszłością a przyszłością fot. ŚWIECZAK

Kukiz’15 – Konopie – pomost między przeszłością a przyszłością
fot. ŚWIECZAK

Niezrozumiałe jest niemal całkowite zaprzestanie uprawy w Polsce konopi włóknistych – Cannabis sativa, które jeszcze nie tak dawno były bardzo powszechne w naszym kraju i stanowiły niemal podstawę polskiego rolnictwa oraz polskiego przemysłu budowlanego, celulozowego, tkackiego, powroźniczego czy modelarskiego. Również przemysł spożywczy korzystał z wartości odżywczych tkwiących w tym surowcu, i tak np. prozdrowotny olej z konopi był w powszechnym użyciu.

Dziś już wiemy, że domy wykonane z tzw. bloczków konopnych mają bardzo dobre parametry izolacyjne oraz ogromną trwałość i z powodzeniem mogą być stosowane w budownictwie jako bardzo tani materiał budowlany. Liny czy materiał wykonany z konopi mają również ogromną wytrzymałość.

Co jednak także bardzo ważne, konopie miały jeszcze stosunkowo niedawno znacznie większe zastosowanie w lecznictwie naturalnym, o czym wspominają przedwojenne Farmakopee, ale także Farmakognozja (tj. podręcznik dla studentów farmacji) z roku 1977. Dopiero era korporacji ostatecznie odcięła polskie rolnictwo od tej niezwykle cennej i wszechstronnej uprawy. Tymczasem wiadomo, że konopie to prawdziwe panaceum na niemal wszystkie dolegliwości i schorzenia (poniżej lista chorób i zastosowań).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *