Małgorzata Kidawa-Błońska po spotkaniu z członkami Komisji Weneckiej

Wicemarszałek Sejmu z PO Małgorzata Kidawa-Błońska oceniła, że spotkanie z delegacją Komisji Weneckiej było potrzebne. Jestem pod dużym wrażeniem merytorycznego przygotowania członków Komisji, ponieważ oni rzeczywiście doskonale wiedzieli, jak przebiegał proces legislacyjny tych ustaw (o TK), wiedzą, jak wygląda sytuacja prawna w Polsce, zadawali konkretne pytania, a na sali był podział taki jak na sali plenarnej, czyli każdy został przy swoim – relacjonowała Kidawa-Błońska.

Małgorzata Kidawa-Błońska po spotkaniu z członkami Komisji Weneckiej fot. ŚWIECZAK

Małgorzata Kidawa-Błońska po spotkaniu z członkami Komisji Weneckiej
fot. ŚWIECZAK

Jak dodała, przedstawiciele PO podczas dyskusji przypomnieli m.in. orzeczenie TK z 3 grudnia, w którym Trybunał orzekł, że podstawa prawna wyboru przez poprzedni Sejm trzech sędziów TK, którym kadencja upływała w listopadzie, była zgodna z konstytucją.

Zdaniem wicemarszałek Sejmu, członkowie delegacji „bardzo dobrze zrozumieli, gdzie zostało złamane prawo, gdzie powstał ten błąd, który spowodował, że jesteśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy”. I chyba są zgodni, że wyroki Trybunału powinny być wykonywane i że rola sędziego Trybunału powinna być niezagrożona – to powinna być osoba, na którą nie ma żadnego wpływu, że nie można ograniczać ich kadencyjności, ale to jest moje wrażenie po dzisiejszej rozmowie – zaznaczyła Kidawa-Błońska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *