Marek Kuchciński marszałkiem Sejmu VIII kadencji

Posłowie w głosowaniu zdecydowali, że marszałkiem Sejmu VIII kadencji będzie Marek Kuchciński. – Ten wybór traktuję jako zobowiązanie do pracy dla dobra Rzeczypospolitej – powiedział nowo wybrany marszałek, obejmując od marszałka-seniora przewodnictwo w obradach.

Marek Kuchciński podziękował Sejmowi za obdarzenie go zaufaniem. Szczególne podziękowania złożył marszałkowi-seniorowi Kornelowi Morawieckiemu za jego zasługi dla niepodległości Polski. – Jest on Człowiekiem Legendą, Człowiekiem „Solidarności” – podkreślił marszałek Sejmu.

Marek Kuchciński marszałkiem Sejmu VIII kadencji fot. Krzysztof Białoskórski

Marek Kuchciński marszałkiem Sejmu VIII kadencji
fot. Krzysztof Białoskórski

Obejmując tę godność mam świadomość wagi instytucji Marszałka Sejmu, nie tylko w procesie tworzenia dobrego prawa i spełniania funkcji kontrolnej Izby wobec Rady Ministrów (…) – mówił Marek Kuchciński. Zauważył, że w polskiej tradycji oraz kulturze politycznej Sejm stanowił zawsze forum debaty i sporów. – My, posłowie różnimy się także dzisiaj, ale każdy z nas indywidualnie oraz wszyscy łącznie reprezentujemy naród w całej jego złożoności politycznej – powiedział. Marszałek Kuchciński przypomniał, że obowiązkiem Sejmu jest „przede wszystkim stanowienie prawa dla pożytku wspólnego”. – Sejm nie może stanowić dobrego prawa bez konsultacji i wbrew interesom społecznym – dodał.

Marek Kuchciński marszałkiem Sejmu VIII kadencji fot. Krzysztof Białoskórski

Marek Kuchciński marszałkiem Sejmu VIII kadencji
fot. Krzysztof Białoskórski

Wypełniając kompetencje Marszałka Sejmu będę stał na straży wolności wypowiedzi posłów, niezależnie od przynależności partyjnej, oraz prawa do debaty między rządzącym obozem a stronnictwami opozycyjnymi – zapewnił marszałek Kuchciński. Podkreślił też, że będzie współpracował z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej i nową Radą Ministrów.

Zgodnie z Regulaminem Sejmu Izba wybiera Marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej 230 posłów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *