Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro: Czas najwyższej kasty dobiega końca

Minister Sprawiedliwości, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej we wtorek odniósł się do poniedziałkowego spotkania Krajowej Rady Sądownictwa z przedstawicielami zgromadzeń sędziów sądów apelacyjnych i okręgowych, na którym bezzasadnie atakowano planowane zmiany w ustawie o KRS.

– Przywracamy uczciwość i służbę w sądownictwie. Stawiamy na ogromną większość uczciwych i rzetelnych sędziów. Będą mieli godną reprezentację w Krajowej Radzie Sądownictwa. Czas najwyższej kasty dobiega końca – stwierdził podczas konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Minister wyraził ubolewanie, że to szerokie gremium sędziów nie wykorzystało okazji, aby zabrać głos w sprawie gigantycznej afery korupcyjnej, która miała miejsce w krakowskim Sądzie Apelacyjnym.

– To bardzo smutne, że reprezentanci środowiska sędziowskiego nabierają wody w usta, kiedy pojawiają się afery kompromitujące całe środowisko, w tym wielu rzetelnych sędziów, którzy są ochlapywani błotem na skutek nieuczciwej działalności przedstawicieli trzeciej władzy – stwierdził Zbigniew Ziobro.

Uczestnicy poniedziałkowego spotkania w siedzibie KRS, jak zauważył minister, udawali, że tych problemów nie ma. Nie potraktowali poważnie informacji o zdarzeniach, które podważają zaufanie do polskiego sądownictwa i nie potępili procederów korupcyjnych.

– Takie sprawy nie po raz pierwszy uchodzą uwadze ważnych gremiów reprezentujących środowiska sędziowskie. Czas to zmienić – mówił minister.

Jak wyjaśniał, między innymi właśnie wobec braku reakcji środowiska sędziowskiego na patologie, Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowało się przeprowadzić gruntowne zmiany w polskim sądownictwie. Wprowadzają ona europejskie standardy dotyczące powoływania i awansowania sędziów.

– To, co proponujemy jest odpowiedzią na społeczne oczekiwanie reformy trzeciej władzy, która powinna łączyć się z podniesieniem standardów etycznych i moralnych w środowisku sędziowskim – powiedział Zbigniew Ziobro.

Podkreślił, że jako Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny chce stać nie tylko na straży interesu obywateli, którzy mają prawo oczekiwać sprawiedliwych sądów, ale również działać na rzecz większości uczciwych i rzetelnych sędziów, niezwiązanych ze „spółdzielnią sędziowską”, decydującą dzisiaj o awansach i karierze w sądownictwie. Stąd, jak zaznaczył minister, wynika propozycja, aby sędziowie do Krajowej Rady Sądownictwa powoływani byli przez Sejm, a nie jak obecnie przez korporację sędziowską. Proponowane rozwiązania są standardem w krajach Europy Zachodniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *