Minister zdrowia: Wchodzimy w fazę wzrostu zachorowań na koronawirusa

W poniedziałek o 15. w MZ odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego dotycząca zabezpieczenia szpitali w środki ochrony osobistej.

– Wzrasta liczba zakażonych koronawirusem. Dzięki kwarantannie, zamkniętym instytucjom i sklepom mamy szansę ograniczyć napływ chorych do szpitali zakaźnych, abyśmy mogli leczyć pacjentów – powiedział Szumowski. – Do szpitali jednoimiennych trafiło już 16 tys. masek, 12 tys. kombinezonów 3 tys. gogli ochronnych. Podjęliśmy decyzję o dystrybucji kolejnych środków ochronnych: 5,2 mln maseczek, 32 tys. kombinezonów, 6 mln rękawiczek,41,5 tys. gogli ochronnych i 60 tys. 5-litrowych pojemników dezynfekcyjnych, do POZ i aptek, do ratownictwa medycznego, policji, straży granicznej – dodał.

Polska przeprowadza około 1200 testów na milion mieszkańców. Minister zdrowia zapewnił, że testów nie będzie brakowało. – Zwiększamy moce przerobowe laboratoriów. Obecnie mamy 46 laboratoriów przeprowadzających testy PCR na koronawirusa. W tym tygodniu osiągniemy wydolność 5 tys. testów na dobę – poinformował Szumowski.

Minister zaznaczył, że Polska wchodzi w fazę wzrostu zachorowań na koronawirusa.
Z tego powodu obywatele powinni zachować się odpowiedzialnie. – Dużo zależy od nas. Jest coraz lepsza pogoda. Wychodzimy z domu. Postarajmy się zachować rozsądnie. Zostańmy w domu – powiedział. Dodał, żeby pacjenci nie okłamywali medyków. – Informujmy medyków o wszystkich naszych objawach. Nie ukrywajmy przed nimi kaszlu, gorączki itp. – powiedział Łukasz Szumowski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *