Nowoczesna apeluje do PiS o wycofanie się z „wojny” z niezależnym wymiarem sprawiedliwości

Nowoczesna zaapelowała w poniedziałek do polityków PiS o wycofanie się z „wojny” z niezależnym wymiarem sprawiedliwości. Według Nowoczesnej, działania PiS mogą doprowadzić do utraty środków unijnych dla Polski.

Posłanki Nowoczesnej – szefowa partii Katarzyna Lubnauer oraz szefowa klubu Kamila Gasiuk-Pihowicz – odniosły się na konferencji prasowej w Sejmie do poniedziałkowej publikacji „Wprost”, powołującej się na artykuł „Financial Times”, z którego wynika, że Bruksela ma w tym tygodniu zaproponować wzmocnienie mechanizmów pozwalających na obcięcie funduszy płynących do krajów takich jak Polska i Węgry, w których niezależność sądownictwa jest zagrożona.

Według źródeł PAP w Komisji Europejskiej, projekt rozporządzenia dot. uzależnienia w przyszłym budżecie UE, wypłaty środków od praworządności jest już gotowy. Zakłada on możliwość zamrożenia funduszy dla kraju, który np. ogranicza niezależność sądownictwa. Otwartą kwestią pozostaje, czy decyzja o zamrożeniu środków będzie przysługiwała samej Komisji, czy też wpływ na nią będą miały również państwa członkowskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *