Pierwszy prywatny pozew do sądu w Polsce przeciwko Niemcom

Pierwszy prywatny pozew trafił w piątek do Sądu Okręgowego w Warszawie przeciwko RFN o odszkodowanie w związku z m.in. następstwem eksperymentów pseudomedycznych w Auschwitz. pozew złożyli mec Stefan Hambura, mec. Jerzy Krzekotowski oraz dr Krystyna Krzekotowska kandydatka na prezydenta m.st. Warszawy Światowego Kongresu Polaków.

– Pan Adam Kowalewski jest synem więźnia kilku obozów koncentracyjnych, m.in. Auschwitz. Na jego ojcu były przeprowadzane eksperymenty pseudomedyczne. Pan Adam Kowalewski urodził się z porażeniem mózgowym. Dochodzimy roszczenia tzw. drugiej generacji; z tego powodu, że na jego ojcu były robione eksperymenty pseudomedyczne urodził się niepełnosprawny – wyjaśnił mec. Hambura. – Domagamy się odszkodowania w wysokości 400 tys. zł oraz renty miesięcznej w wysokości 3 tys. zł – dodał Hambura.

Adam Kowalewski, urodzony w 1973 roku, jest synem Jerzego Kowalewskiego – więźnia obozu Auschwitz, Gross Rosen i Dachau. Urodził się z mózgowym porażeniem dziecięcym.

– Na moim tacie w Auschwitz wykonywano eksperymenty medyczne, za które odpowiedzialny był doktor Mengele. Domagamy się od rządu niemieckiego rekompensaty za to, że żyjemy z piętnem, że jesteśmy dziećmi rodziców, którzy przeżyli obozy koncentracyjne – podkreślił Kowalewski.

Jak mówił, jego ojcu w czasie pobytu w Auschwitz wstrzyknięto tyfus. – Były też eksperymenty, które miały wpływ na konflikt serologiczny. Ludziom, którzy mieli grupę 0Rh+ jak mój tata, wstrzykiwali Rh- – wyjaśnił.

Pierwszy prywatny pozew do sądu w Polsce przeciwko Niemcom
Fot. ŚWIECZAK

Pierwszy prywatny pozew do sądu w Polsce przeciwko Niemcom
Fot. ŚWIECZAK

– Właśnie w tym charakterze pragnę złożyć oświadczenie w formie przyrzeczenia publicznego. Wzywam do takiego oświadczenia wszystkich pozostałych kandydatów na prezydentów Warszawy. Chodzi o to, żeby – ktokolwiek z nas wygra wybory – zobowiązał się wobec warszawiaków, że będzie ich wspierał w ich słusznych żądaniach domagania się godnych odszkodowań za krzywdy, za cierpienia, za straty wywołane przez Niemców w czasie II wojny światowej, a zwłaszcza w czasie Powstania Warszawskiego – powiedziała dr Krzekotowska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *