Premier Ewa Kopacz o Władysławie Bartoszewskim

Minister Władysław Bartoszewski, zmarł w piątek 24 kwietnia w Warszawie w wieku 93 lat.

Władysław Bartoszewski, jako sekretarz stanu i pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego, sprawował patronat nad rozwojem współpracy polsko-niemieckiej oraz wykonywał zadania związane z kontaktami z diasporą żydowską w świecie oraz z państwem Izrael.

W sobotę premier Ewa Kopacz wspominała profesora Bartoszewskiego.

Zastanawiałam się, jakim jednym słowem mogłabym określić i podsumować jego życie i pracę: tym słowem jest służba. Służył Polsce, Bogu i drugiemu człowiekowi – powiedziała premier Ewa Kopacz o ministrze Władysławie Bartoszewskim.

Dla mnie profesor Bartoszewski był człowiekiem, który budował polską wolność, państwo, dyplomację po 1989 roku. Był też wyjątkowo odważnym i skutecznym ambasadorem pojednania państw, narodów i społeczeństw – powiedziała premier.

Kopacz wspomniała o swoim ostatnim spotkaniu z profesorem. – W minioną środę, kiedy jechaliśmy na obchody 25. rocznicy odnowienia stosunków polsko-izraelskich. Wtedy przez całą drogę mówił o przygotowaniach do poniedziałkowych konsultacji polsko-niemieckich. Mówił o swoim wystąpieniu i nawet żartował: „gdybym mówił zbyt długo, to proszę dać mi znać pani Ewo, żebym nie zanudził”. Ale ja wiem, że podczas tych konsultacji pan profesor będzie z nami. Odczytam jego wystąpienie – zaznaczyła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *