Premier Mateusz Morawiecki o Pracowniczych Planach Kapitałowych

Szef rządu podkreślił, że system ten odpowiada na potrzeby społeczeństwa. Uwzględniliśmy głos społeczny, by pracownicy, którzy zarabiają mniej mogli wziąć udział w tym programie, w sposób jak najmniej obciążający ich portfele – mówił.

Prezes Rady Ministrów przypomniał również, że prawie cztery miesiące temu Polska została zakwalifikowana do grona krajów rozwiniętych, w których takie programy emerytalne działają. Rozpoczynamy program budowy z jednej strony silnego społeczeństwa, opartego o długoterminowe oszczędności emerytalne, a z drugiej strony program rozwoju gospodarczego, bo te środki będą mogły być w bezpieczny sposób inwestowane – zaakcentował premier.

Minister finansów Teresa Czerwińska mówiła, że PPK to bezpieczny i efektywny plan inwestowania, który jest kluczowym elementem budowy silnej gospodarki.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to dobrowolny, dodatkowy system oszczędzania na emeryturę. Jest on pierwszym w Polsce kompleksowym programem długoterminowego, całkowicie prywatnego i dodatkowego oszczędzania, współtworzonym oraz współfinansowanym przez państwo, pracodawców i pracowników. Środki zebrane na indywidualnym koncie pracownika będą wyłącznie jego własnością – mogą być w każdej chwili wypłacone i są dziedziczone. Przewidziano także specjalne wsparcie ze strony państwa w postaci jednorazowej wpłaty powitalnej w wysokości 250 zł dla każdego uczestnika PPK oraz coroczne dopłaty do rachunku uczestnika programu, tzw. dopłata roczna w wysokości 240 zł (wypłacona po spełnieniu warunków określonych w ustawie). Rachunek PPK pracownika będzie również zasilany przez wpłaty pracodawcy. Będzie on miał obowiązek przeznaczyć na nie co miesiąc 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *