Premier Szydło: ministerstwo kultury prowadzi aktywną politykę

W ramach przeglądu resortów premier Beata Szydło we wtorek (31 stycznia 2017 r) spotkała się z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotrem Glińskim.

Premier Szydło: ministerstwo kultury prowadzi aktywną politykę
fot. ŚWIECZAK

Premier Beata Szydło podkreśliła, że ministerstwo kultury prowadzi aktywną politykę, realizuje nowe ważne inicjatywy upamiętniające wydarzenia historyczne bardzo istotne dla środowisk patriotycznych, wydarzenia pokazujące polską kulturę. Praca MKiDN to też aktywne promowanie zagranicą polskiej kultury, dopominanie się o dobre imię Polski, tłumaczenie prawdy historycznej. To wg premier, nowy wymiar działalności resortu kultury, który odgrywa niezwykle istotną rolę w rządzie Prawa i Sprawiedliwości.

Premier Szydło: ministerstwo kultury prowadzi aktywną politykę
fot. ŚWIECZAK

– Pracujemy nad programem „Niepodległa” – to program, który ma upamiętniać 100-lecie polskiej niepodległości przypadające na 2018 r. – mówił wicepremier Piotr Gliński.
Jak dodał, na następny rok program ma zagwarantowany budżet w wysokości 12 mln zł.

Wicepremier Piotr Gliński zaznaczył, że resort kultury w sferze polityki historycznej kontynuuje budowę sieci muzeów, w tym Muzeum Historii Polski czy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. W tej chwili około 15 nowych instytucji muzealnych jest współprowadzonych przez ministerstwo – zauważył. Jak dodał, ważnym elementem polityki historycznej jest powołanie Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego. To specyficzny ośrodek naukowy, którego celem i zadaniem podstawowym jest przetłumaczenie polskich relacji świadków totalitaryzmu. Świat nie zna polskich doświadczeń. Ta instytucja ma za zadanie nadrobienie tej zaległości – przypomniał minister kultury.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *