Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro złożył wniosek do TK o zbadanie zgodności uchwał w spr.wyboru sędziów TK

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro złożył 12 stycznia 2017 r. wniosek do TK o zbadanie zgodności uchwał w spr.wyboru sędziów TK.

Wniosek o zbadanie zgodności:
1) uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 listopada 2010 roku w sprawie wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego – z art. 194 ust. 1 i art. 7 Konstytucji RP;
2) § 1 uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej powołanej w punkcie 1 – z art. 194 ust. 1 Konstytucji RP;
3) § 2 uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej powołanej w punkcie 1 – z art. 194 ust. 1 Konstytucji RP.

Chodzi o wybranych za czasów koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego sędziów: Stanisława Rymara, Piotra Tulei i Marka Zubika, których kadencja rozpoczęła się 3 grudnia 2010r.

Kadencje Rymara, Tulei i Zubika upływają w 2019 r. Uchwałę ws. ich wyboru Sejm podjął 26 listopada 2010 r.; wymienione w niej zostały nazwiska wszystkich trzech wybranych sędziów.
W czwartek na stronach TK pojawił się wniosek Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro, napisał w nim, że uchwała Sejmu z 26 listopada 2010 r. w sprawie wyboru tych trzech sędziów TK „narusza zasadę indywidualnego wyboru sędziego Trybunału, wynikającą z art. 194 ust. 1 Konstytucji RP, a przez to także zasadę legalizmu, określoną w art. 7 Konstytucji RP, ponieważ Sejm, wydając ów akt, wykroczył poza ramy działania wyznaczone mu przez ustawę zasadniczą”.

Niekonstytucyjność dotyczy zarówno trybu wydania kwestionowanej uchwały, jak i jej treści, z której nie można w żaden sposób wywieść tego, że wybór sędziów TK został dokonany indywidualnie. To powoduje, że akt ten jest wadliwy, a – w ocenie wnioskodawcy – osoby Stanisława Rymara, Piotra Tulei i Marka Zubika nie mogą być uznane za sędziów TK”.

Borys Budka przypomniał, że dokładnie tak samo postąpił PiS W 2006 kiedy to Zbigniew Ziobro pełnił stanowisko Ministra Sprawiedliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *