– Rozmawialiśmy z Komisją bardzo merytorycznie, rozmawialiśmy na temat tego, co się wydarzyło, zadawane przez Komisję pytania dotyczyły głównie przyszłości: czy politycy Platformy są gotowi do kompromisów, czy senatorowie PiS i PO są w stanie usiąść i rozmawiać na temat przyszłości Trybunału Konstytucyjnego” – powiedział Marszałek Senatu, Stanisław Karczewski na konferencji prasowej po spotkaniu prezydium Senatu, z delegacją Komisji Weneckiej.
Przedstawiciele Komisji Weneckiej rozmawiali w Senacie o Trybunale Konstytucyjnym
O przyszłości Trybunału Konstytucyjnego w Polsce rozmawiano w Senacie 8 lutego 2016 r. podczas spotkania marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego z przedstawicielami Komisji Weneckiej. Eksperci z Komisji wskazywali, że spór wokół TK ma wymiar prawny i polityczny. Apelowali do polityków o wolę poszukiwania kompromisu w tej trudnej sprawie.
Delegacja, na czele z przewodniczącym Komisji Giannim Buquicchio, przybyła do Polski w celu przygotowania opinii nt. zmian w prawodawstwie polskim odnoszącym się do Trybunału Konstytucyjnego. Przedstawiciele Komisji przebywają w naszym kraju na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego.
W spotkaniu udział wzięli: wicemarszałkowie Senatu Maria Koc i Bogdan Borusewicz, szefowie senackich klubów PiS i PO – Marek Martynowski i Bogdan Klich, przewodniczący Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Michał Seweryński, przewodniczący senackiej Komisji Ustawodawczej Stanisław Gogacz oraz szef Kancelarii Senatu minister Ewa Polkowska.
Senatorowie PiS i PO podczas spotkania przedstawili swój punkt widzenia na kwestie zmian dotyczących Trybunału Konstytucyjnego i przypomnieli przebieg wydarzeń, który doprowadził do tych zmian. Spotkanie było jak „mini debata” polityków PO i PiS – ocenił marszałek Senatu.
Eksperci z Komisji Weneckiej mówili, że przyjechali do naszego kraju nie po to, by rozpalać debatę polityczną, ale by ułatwić rozwiązywanie skomplikowanych problemów. Podkreślali też, że wizyta Komisji w niczym nie uwłacza Polsce. „Demokracja to nie jest ustrój perfekcyjny i zawsze w jej działaniu można coś poprawić” – mówili. Pytali senatorów m.in. o to, jakie były przesłanki tak pilnego procedowania w parlamencie nad ustawą o TK, czy podejmowane są próby rozwiązania konfliktu wokół TK. Odnieśli się do sposobu wybierania sędziów Trybunału. Według ekspertów z Komisji Weneckiej ustawa, która stanowi, że sędziów wybiera parlament nosi w sobie zarzewie konfliktu. W związku z tym pytali o gotowość do reform.
Przewodniczący Komisji Gianni Buquicchio powiedział, że widzi pole do kompromisu w sprawie TK. Jego zdaniem rozwiązanie konfliktu może dać przeniesienie tych kwestii na grunt konstytucyjny. Zapisy w konstytucji pomogą uniknąć konfliktów w przyszłości, a Komisja Wenecka pomoże we wdrożeniu tych reform, które będą służyły wzmocnieniu demokracji.
Marszałek Senatu powiedział, że Trybunał powinien pracować, ma wszelkie warunki w tej chwili do tego, żeby działać. Podkreślił, że, dobrze byłoby, żeby politycy byli dalej politykami, a sędziowie TK byli sędziami Trybunału.
Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, znana pod nazwą Komisji Weneckiej, jest organem doradczym Rady Europy złożonym z niezależnych ekspertów w dziedzinie prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, sędziów sądów najwyższych i trybunałów konstytucyjnych państw członkowskich, członków parlamentów narodowych oraz urzędników służby cywilnej.