Sejm: Komisja przyjęła poprawki do projektu usprawnienia odszkodowań ws. reprywatyzacji

Na czwartkowym posiedzeniu komisji sprawiedliwości i praw człowieka posłowie przyjęli zgłoszone przez wnioskodawców poprawki o charakterze doprecyzowującym i legislacyjnym. Odrzucono większość poprawek opozycji. Przyjęto jednak m.in. poprawkę Lewicy, która umożliwia lokatorom bycie stroną w postępowaniu przed komisją weryfikacyjną. Poprawkę przyjęto mimo negatywnej rekomendacji przedstawicieli komisji.

Sejm: Komisja przyjęła poprawki do projektu usprawnienia odszkodowań ws. reprywatyzacji
fot. ŚWIECZAK

Łącznie na posiedzeniu komisji przeprowadzono głosowania nad ponad dwudziestoma poprawkami. Głosowanie nad sprawozdaniem komisji odbędzie się na forum Sejmu w rannym bloku głosowań.

Projekt nowelizacji ustawy o komisji weryfikacyjnej oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami zakłada m.in. usprawnioną procedurę przyznawania odszkodowań dla lokatorów. Zgodnie z projektem sprzeciw od decyzji komisji przyznających odszkodowanie lub zadośćuczynienie przysługiwać będzie jedynie lokatorom, a już nie m.st. Warszawa.

Wszystkie decyzje zaskarżone dotychczas wyłącznie przez m.st. Warszawa mają być uznane za ostateczne i prawomocne. Środki, z których wypłacone będą odszkodowania oraz zadośćuczynienia, w terminie 14 dni od wejścia w życia ustawy przekazane mają zostać przez m.st. Warszawę na rachunek Funduszu Reprywatyzacji. W terminie 30 dni od wejścia w życie ustawy wypłacać ma je minister finansów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *