Szczerski: Andrzej Duda odwiedzi Niemcy, USA, Włochy

-W Polsce w sensie politycznym wydarzeniem numer jeden będzie szczyt NATO w Warszawie. Drugim wydarzeniem politycznym, w sensie globalnej promocji Polski, to Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. A trzecim – obchody rocznicy chrztu Polski, które także będą miały wymiar międzynarodowy” – podkreślił Szczerski na wtorkowej konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim.

Minister zapowiedział, że w ramach łączenia różnych wrażliwości i punktów widzenia w ramach NATO prezydent będzie chciał odwiedzić wszystkie części Sojuszu. Jak mówił, planowana jest wizyta w Norwegii, Danii, we Włoszech oraz w jednym z krajów Półwyspu Iberyjskiego, w Niemczech, a także rozmowy we Francji w ramach spotkania krajów Trójkąta Weimarskiego. Wśród spotkań w regionie minister zapowiedział wizyty w Czechach i na Węgrzech.

Z politykami amerykańskimi prezydent będzie rozmawiał podczas marcowego szczytu nuklearnego w Waszyngtonie.

Jak mówił minister, w ciągu pierwszych 6 miesięcy prezydent wygłosi także trzy ważne wystąpienia: w lutym na Monachijskiej Konferencji Polityki Bezpieczeństwa, pod koniec marca w Waszyngtonie prezydent przedstawi naszą perspektywę warszawskiego szczytu oraz wystąpienie w NATO Defence College w Rzymie w maju.

Zdaniem ministra, żeby szczyt NATO w Warszawie mógł być ogłoszony sukcesem, powinien przedstawić całościową odpowiedź na nowe zagrożenia, jakie znalazły się w bezpośrednim otoczeniu Sojuszu. Jak podkreślił, szczyt poprzez podjęte decyzje, powinien dać sygnał społeczeństwom, że możemy czuć się bezpieczniej w ramach NATO.

Minister przypomniał, że 18 stycznia prezydent udaje się do Brukseli, gdzie spotka się w kwaterze głównej z sekretarzem generalnym NATO, a w dowództwie wojskowym z gen. Breedlovem i sztabem sił zbrojnych. – Prezydent Duda spotka się także z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, żeby przedyskutować najważniejsze problemy polityczne Europy – podkreślił Krzysztof Szczerski.

Jak mówił minister, drugie półrocze prezydent poświęci na aktywność w zakresie polityki gospodarczej, czyli promowanie gospodarczych interesów Polski na świecie, a szczegóły zostaną przedstawione w połowie roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *