Szumowski o leku Arechin stosowanym w walce z COVID-19. „W czerwcu będzie milion opakowań”

Szumowski o leku Arechin stosowanym w walce z COVID-19. „W czerwcu będzie milion opakowań”

fot. ŚWIECZAK
Szumowski o leku Arechin stosowanym w walce z COVID-19. „W czerwcu będzie milion opakowań”
fot. ŚWIECZAK

Podczas poniedziałkowego posiedzenia Sejmu Mateusz Morawiecki przedstawił informację na temat stanu epidemiologicznego. Głos zabrał także Łukasz Szumowski, który odpowiadając na informacje posłów mówił nie tylko o testach na koronawirusa, ale również o leku stosowanym w walce z COVID-19.

– Chciałem przekazać, że pogłoski o moim skrajnym wyczerpaniu są przedwczesne – powiedział na początku swojego przemówienia Łukasz Szumowski. Minister zdrowia odpowiadając na pytania posłów przekazał, że obecnie w szpitalach zakaźnych jednoimiennych przebywa 1,8 tys. pacjentów, a wspomniane placówki dysponują 10 tys. łóżek. Dodał, że w szpitalach jednoimiennych przygotowano 1,5 tys. respiratorów, z których korzysta obecnie 107 osób.

Szumowski wskazał, że gdyby rząd nie wprowadził ograniczeń związanych chociażby z przemieszczaniem się, to obecnie w Polsce mogłoby być 16,5 tys. osób zakażonych koronawirusem. – To jest ta różnica. Pytaliście o testy – mamy wykonanych ponad 85 tys. testów – wskazał minister podkreślając, że plasuje nas to „w czołówce peletonu” krajów, które były na tym etapie epidemii. Szef resortu zdrowia zaznaczył także, że medycy mają pierwszeństwo, jeśli chodzi o poddawanie się testom na obecność koronawirusa. Wyjaśnił również, że to lekarze oraz inspektorzy sanitarni zlecają przeprowadzenie testów, a nie minister zdrowia.

Szef resortu zdrowia poruszył kwestię Arechinu, czyli leku używanego podczas leczenia COVID-19. Minister wyjaśnił, że obecnie w Polsce jest 85 tys. opakowań tego medykamentu. Pod koniec kwietnia nasza służba zdrowia ma dysponować 200 tys. sztuk, a w „czerwcu będzie to milion opakowań”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *