Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej z USA podpisana

Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej z USA podpisana

W obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy podpisana została umowa o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską i USA. Prezydent zaznaczył, że porozumienie to wymierne wzmocnienie polskiego bezpieczeństwa. – I wierzę, że przełoży się na inne aspekty polsko-amerykańskiej współpracy, w tym na współpracę gospodarczą – mówił Andrzej Duda. – Więcej bezpieczeństwa oznacza więcej pewności inwestowania, więcej możliwości rozwijania się gospodarczo – akcentował.

Podpisy pod dokumentem złożyli Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak i Sekretarz Stanu USA Michael Pompeo.

Prezydent podkreślił, że wizyta w Polsce amerykańskiego sekretarza stanu ma wielkie znaczenie z dwóch powodów – praktycznego i symbolicznego. Z punktu widzenia symbolicznego, ponieważ ma miejsce w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, w której – jak przypomniał – brali udział także amerykańscy piloci 7. eskadry, którzy wspierali obronę Rzeczpospolitej przed bolszewikami. Wskazywał, że porozumienie o wzmocnionej współpracy obronnej pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi przenosi nas na kolejny, jeszcze bardziej wzmocniony etap współpracy właśnie obronnej, militarnej.

Rozmowy dwustronne
– Rozmowa Prezydenta z sekretarzem stanu USA Michaelem Pompeo poświęcona była w całości sytuacji na Białorusi; politycy rozmawiali o możliwych scenariuszach wydarzeń; Polska i USA wspierają suwerenną i niepodległą Białoruś i wzywają do wejścia na drogę do politycznego rozwiązania obecnej sytuacji po zaprzestaniu przemocy wobec społeczeństwa i zwolnienia więźniów – poinformował Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *