Uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli przy pomniku Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców

Uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli przy pomniku Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców

– Monument, pod którym dziś się spotykamy, to hołd mieszkańców wolnej Warszawy dla ofiar tamtych bolesnych wydarzeń – podkreśliła wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

– Ta bezprecedensowa zbrodnia nie była efektem walki żołnierza przeciwko żołnierzowi. Była efektem regularnej eksterminacji ludności cywilnej. Nigdy dotąd nie zanotowano tak straszliwej zbrodni; zbrodni skierowanej przeciwko ludności cywilnej – dodał Burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski. Jak podkreślił, najistotniejsze jest – zwłaszcza dla młodego pokolenia – godne podtrzymywanie pamięci o cywilnych ofiarach Powstania Warszawskiego.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił w liście odczytanym podczas dzisiejszej uroczystości w hołdzie ludności cywilnej Woli, że zbrodnia ta stanowiła jeden z największych mordów na ludności cywilnej w czasie II wojny światowej.

– Jej rozmiar ukazuje wypisana na pomniku liczna ofiar – 50 tysięcy. Wiemy jednak, że nie jest to liczba dokładna i że pomordowanych mieszkańców Woli mogło być jeszcze więcej – napisał Andrzej Duda i przypomniał, że poprzez zabijanie cywilów, w tym kobiet i dzieci, wykonywano „rozkaz zburzenia Warszawy i zgładzenia całej jej ludności”.

Uroczystość zakończył Apel Pamięci, trzykrotna salwa honorowa oraz złożenie wieńców w imieniu prezydenta RP, premiera, Sejmu i Senatu, powstańców, mieszkańców i władz stolicy, Urzędu do Spraw Kombatantów oraz Instytutu Pamięci Narodowej. W imieniu ministra sprawiedliwości kwiaty złożył sekretarz stanu w MS Patryk Jaki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *