Żanna Niemcowa laureatką Nagrody Solidarności im. Lecha Wałęsy 2015

Rosyjska dziennikarka Żanna Niemcowa została laureatką Nagrody Solidarności im. Lecha Wałęsy, którą 4 sierpnia w Warszawie wręczą Prezydent RP Bronisław Komorowski oraz Przewodniczący Kapituły Nagrody, b. Prezydent RP Lech Wałęsa.

Nazwisko laureata ogłosił w piątek w siedzibie MSZ minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, który przypomniał o zasługach na rzecz demokracji zamordowanego w lutym ojca laureatki, Borysa Niemcowa. – [Jest on] symbolem tego, co najlepsze w historii Rosji ostatnich lat. Symbolem rosyjskiej opozycji, która realizuje ideę solidarności. Przez solidarność, przez współpracę tak z Polakami, jak z Ukraińcami, sąsiadami, tymi wszystkimi, którzy chcą Europę, w tym wypadku Rosję, zmieniać w sposób otwarty, pokojowy – mówił szef polskiej dyplomacji podczas spotkania z dziennikarzami. – Dzisiaj Borysa Niemcowa nie ma z nami już. Jego odejście jest symbolem tryumfu zła (…) i wielką stratą dla Rosji, Europy, wolnego świata – ocenił minister Schetyna.

Żanna Niemcowa laureatką Nagrody Solidarności im. Lecha Wałęsy 2015 foto. MSZ

Żanna Niemcowa laureatką Nagrody Solidarności im. Lecha Wałęsy 2015
foto. MSZ

Grzegorz Schetyna zaznaczył, że Żanna Niemcowa, choć jest osobą młodą, jest już niezwykle doświadczona. – To symbol i depozytariusz walki, którą prowadził jej ojciec – zaznaczył szef polskiej dyplomacji – Walki o otwartą Rosję, o pokojowe, solidarne funkcjonowanie z sąsiadami, o dialog, który jest w stanie zbudować  coś lepszego w nas samych, a także  coś lepszego w relacjach między narodami  i krajami.

Podczas konferencji prasowej minister przypomniał również, że 35 lat temu w Polsce powstał niezależny i samorządny związek zawodowy Solidarność, a wokół niego ruch społeczny, który „zmienił historię świata”. – Solidarność jest pojęciem szczególnym (…). To wszystko,  co można mówić o historii solidarności, ma się skupić w idei tej nagrody, znalezieniu osób, które realizują ideę solidarności – mówił Grzegorz Schetyna.

W konferencji prasowej w MSZ wzięła ponadto udział wiceminister spraw zagranicznych Henryka Mościcka-Dendys, która przypomniała założenia i ideę Nagrody Solidarności im. Lecha Wałęsy. – [Nagroda ] została ustanowiona dla uczczenia odzyskania przez Polskę wolności – podkreśliła wiceminister. Przypomniała również, że pierwszym laureatem Nagrody został w ubiegłym roku kilkakrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla lider Tatarów Krymskich Mustafa Dżemilew. – Łączna wartość nagrody to ok. 4 mln zł. – przypomniała również wiceminister Mościcka-Dendys.

Ustanowiona przez Ministra Spraw Zagranicznych Nagroda Solidarności to pierwsze ogólnoświatowe wyróżnienie poświęcone wsparciu demokracji i wolności na świecie, przyznawane przez państwo, które dokonało skutecznej transformacji demokratycznej.

Autorem statuetki Nagrody Solidarności jest rzeźbiarz, laureat wielu nagród i wyróżnień, prof. Krzysztof Nitsch.

(źródło: msw.gov.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *