Zbigniew Ziobro Wręczył akty powołania do Rady Programowej Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Zbigniew Ziobro Wręczył akty powołania do Rady Programowej Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

– Poświęcamy to miejsce najodważniejszym z odważnych: Żołnierzom Wyklętym, ale też wszystkim Polakom, którzy w kolejnych dekadach walki o wolną i niepodległą Polskę spotykali się w tych murach z opresją ze strony komunistycznego aparatu – mówił Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który w budynku Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej wręczył nominacje do Rady Programowej Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
– Te mury były murami przeklętymi, były świadkami hańby, zła, bestialstwa i mordu. Ale dziś przychodzi nam zmieniać ich charakter i oblicze. Przez te mury przemawiać będzie patriotyzm i pamięć o tych, którym winni jesteśmy hołd. Będą świadectwem, że wartości, za które życie oddawali więzieni tu ludzie, ostatecznie zwyciężyły. Takie świadectwo ma większą moc niż niejedno słowo – dodał Zbigniew Ziobro.
W skład Rady Programowej, która będzie czuwała nad powstaniem i działalnością Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, powołani zostali wybitni historycy, zajmujący się walką Żołnierzy Niezłomnych i działaniem antykomunistycznej opozycji w PRL:
• prof. Bogdan Chrzanowski
• prof. Jan Żaryn
• dr Wojciech Frazik
• dr Krzysztof Kaczmarski
• dr Maciej Korkuć
• dr Kazimierz Krajewski
• dr Tomasz Łabuszewski
• dr Agnieszka Łuczak
• dr Grzegorz Majchrzak
• dr hab. Filip Musiał
• dr Wojciech Muszyński
• dr hab. Piotr Niwiński
• dr Sławomir Poleszak
• dr hab. Krzysztof Szwagrzyk
• Grzegorz Wąsowski
Dyrektor placówki, Jacek Pawłowicz, zaapelował o przekazywanie pamiątek do Muzeum. Podkreślał, że ma być ono wielkim pomnikiem Polaków, którzy przelewali krew i oddawali życie za Ojczyznę. Muzeum, w krótkim czasie, zgromadziło już wiele cennych eksponatów, ale każda kolejna pamiątka będzie – jak zachęcał dyrektor Pawłowicz –bezcennym darem, dającym świadectwo przyszłym pokoleniom.
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zostanie utworzone na wydzielonym terenie Aresztu Śledczego, gdzie więziono i mordowano żołnierzy Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego. Miedzy 1945 a 1956 rokiem w murach więzienia mokotowskiego zginęli między innymi: generał Armii Krajowej August Emil Fieldorf ps. „Nil”; Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka” – kawaler dwóch orderów Virtuti Militari; Antoni Olechnowicz ps. „Pohorecki” i Adam Lazarowicz ps. „Klamra”, Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”, Łukasz Ciepliński ps. „Pług” prezes IV Komendy WiN oraz rotmistrz Witold Pilecki. Do 1989 roku w więzieniu przetrzymywano i torturowano wielu więźniów politycznych, niewygodnych dla władz PRL. 29 lutego 2016 r., Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podpisał akt powołania Muzeum. Oficjalne otwarcie placówki, która zajmie się działalnością edukacyjną i popularyzatorską, a także promocją polskiego dziedzictwa historycznego w świecie, ma nastąpić 1 marca 2019 r.
– Od wielu lat mówiło się, że należy stworzyć miejsce upamiętnienia tej Golgoty Polski, ale nikt nie miał odwagi podjąć takiej decyzji. Wreszcie ta decyzja została podjęta – podkreślił Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryk Jaki, który z ramienia resortu nadzoruje prace nad organizacją Muzeum. Jak poinformował wiceminister, trwa już proces przenoszenia więzienia, które do tej pory funkcjonuje w obiektach przy ul. Rakowieckiej. Na końcowym etapie są przygotowania do konkursów na koncepcję architektoniczną Muzeum oraz jego wystawę stałą.
– Muzeum będzie edukowało i informowało młodych ludzi o Żołnierzach Wyklętych. Stanie się też uniwersalnym i ponadczasowym nośnikiem takich wartości jak patriotyzm i poświecenie dla Ojczyzny – zaznaczył Patryk Jaki.
Muzeum będzie również prowadzić prace badawcze, a ekspozycja, jaką będzie można w nim zwiedzać, ma jak najwierniej przypominać okres komunistycznego terroru.
Powołanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL jest świadectwem zmiany w polskiej polityce historycznej, którą zainicjował śp. Prezydent RP Lech Kaczyński.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *