Donald Tusk na Uniwersytecie Warszawskim

– Dzisiejszy dzień potraktowałem wyjątkowo. Oprócz notatek wziąłem ze sobą bohaterkę dzisiejszego dnia. To jest Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej – zaczął Donald Tusk swoje wystąpienie na Uniwersytecie Warszawskim.

– Jest moim prawem i obowiązkiem jako przewodniczący Rady Europejskiej wspierać Europejczyków w każdym kraju Unii Europejskiej – mówi Tusk.
– Polska niezależnie od tego kto będzie rządził jest jedna. Każdy musi mieć w sercu i w głowie myśl o tym, jak z ojczyzny zrobić dom dla wszystkich, a nie dla wybranej grupy, dla władzy – mówi Tusk.

– Wiem, że w dniu święta należy mówić dobrze o jego bohaterach, ale bądźmy szczerzy. Z dzisiejszego punktu widzenia nie była zbyt postępowa. Dawała Polakom nadzieję na zmianę status quo, a to był podzielony kraj, chaos i społeczna depresja. Brak armii i polityki zagranicznej – dodaje Tusk.

– Dzisiaj w dniu Konstytucji 3 Maja warto wspomnieć fenomen, jakim była Konfederacja Targowicka, synonim zdrady i kłamstwa. Akt Konfederacji Targowickiej był spektakularnym pokazem cynizmu i propagandy, który odwoływał się do narodowych emocji, a heroldowie tego aktu czynili to z dużym talentem i determinacją. Był sprzeczny z narodowymi interesami. Ta lekcja ma znaczenie także dzisiaj, warto o niej przypomnieć każdemu Polakowi – mówi Donald Tusk.

– Konstytucja nie jest świętością, ale świętym obowiązkiem jest jej przestrzeganie przez obywateli, a zwłaszcza przez władzę – stwierdza były premier.
– Nie może być tak, że władza raz do roku obchodzi święto konstytucji, a na co dzień konstytucję obchodzi – stwierdza Tusk.
– Dla mnie święto konstytucji to szacunek dla ludzi różnie myślących. To także istota Unii Europejskiej – uważa były premier.

– Po co zmieniać konstytucję, po co ją poprawiać, jeśli nie jest się w stanie z różnych powodów przestrzegać jej przepisów – mówi Donald Tusk w kontekście propozycji zmian w ustawie zasadniczej. – Musimy na nowo uwierzyć, że słowa przedstawicieli władzy znaczą „coś”, na więcej niż jeden, dwa tygodnie przed wyborami – dodaje.
– W polityce nie może chodzić o to, aby ktoś kogoś pokonał i unicestwić. Ktoś może wygrać wybory, pokonać przeciwnika 26 maja, ale nadal będziemy żyli w jednym kraju – mówi były premier.
Zdaniem Tuska, wyborcze zwycięstwo nie upoważnia nikogo do mówienia „Polska jest nasza, nie wasza”.

Tusk zwraca uwagę na kwestie ochrony klimatu. – Nie uratujemy naszych dzieci i wnuków, jeżeli nie zrozumiemy, że to wymaga współpracy wszystkich ze wszystkimi – dodaje.

– Nie jestem w stanie zrozumieć tego, co stało się w ciągu kilku ostatnich tygodni w Polsce – mówi były premier, nawiązując do strajku nauczycieli. – Bez rewolucji polityków w myśleniu o oświacie nie damy szansy dzieciom i wnukom na lepszą przyszłość – mówi Donald Tusk.

– Chcę was namówić tylko do jednego. Bądźcie odważni w stawianiu pytań. Nie dajcie sobie wmówić, że macie „nie przeszkadzać i popierać” – apeluje Donald Tusk. – Mamy przeszkadzać i nie popierać, mamy szukać, mamy wątpić. Bo to jest istota wolności. Wątpimy, więc jesteśmy – dodaje, nawiązując do ostatniej rozmowy Jarosława Kaczyńskiego z niepełnosprawną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *