Gersdorf: Nie wy nam powinniście dziękować, tylko my wam

Przed budynkiem SN po raz kolejny zgromadzeni stworzyli „łańcuch światła” – akcję organizowaną przez ostatnie dni w całym kraju jako wyraz sprzeciwu wobec planowanych zmian w sądownictwie.

Gersdorf: Nie wy nam powinniście dziękować, tylko my wam
fot. ŚWIECZAK

Manifestujący trzymali świece, flagi biało-czerwone i unijne, kartki z napisem „konstytucja”. Gdy do zebranych wyszli sędziowie, słychać było okrzyki: „dziękujemy”. Odśpiewano hymn Polski, skandowano „wolne sądy” i „chcemy weta”.
– Dziękuję, że uwierzyliście, że nie bronimy siebie, tylko Konstytucji i praw obywatelskich – mówiła I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf do zgromadzonych w poniedziałek wieczorem przed gmachem tego sądu przy pl. Krasińskich w Warszawie.

– Nie wy nam powinniście dziękować, tylko my wam – powiedziała Gersdorf. Zaznaczyła, że podziękowania składa w imieniu wszystkich 10 tys. sędziów – SN i sądów wszystkich instancji. – Takiego wsparcia, jakiego państwo nam udzielili, nie widział świat – dodała.

„Udało się nam, a właściwie wam”

– Dziękuję w imieniu swoim i sędziów SN – bo wspierali mnie bardzo i zawsze czułam, że są ze mną, nawet wtedy, gdy przy pustej sali sejmowej oświadczałam o działalności SN w 2016 roku, wiedziałam, że są przy mnie sędziowie i jesteście wy. Że najważniejsza jest Konstytucja i zapisany tam trójpodział władz. Udało się nam, a właściwie wam – mówiła.

Do zgromadzonych wyszli także szef Krajowej Rady Sądownictwa Dariusz Zawistowski oraz b. prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński.

Be Sociable, Share!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *