Schetyna: Pamiętamy okrzyk „Zjednoczona opozycja”.

– Chcieliśmy spotkać się z państwem, podsumować ostatnie 8 dni, ale powiedzieć, że ogromnie dziękujemy za to, co się stało. Polakom we wszystkich miastach, miasteczkach, pod sądami, na planach ze świecami w rękach. To był wielki tydzień. Jesteśmy przekonani, że Polska jest po tym tygodniu inna i Polacy są inni, bo pokazali, że wszystko jest możliwe – mówił Grzegorz Schetyna na briefingu w Sejmie.

– Wiemy też, że to wielka odpowiedzialność, która spoczywa na naszych barkach. Wiemy, słyszeliśmy to i pamiętamy okrzyk „Zjednoczona opozycja”. Pamiętamy i będziemy pamiętać, dlatego chcemy współpracować i szukać przedmiotów i zakresu tej współpracy. Chcemy to robić w sposób naturalny, ale też dotykać, zajmować się sprawami najważniejszymi, a dzisiaj sprawy najważniejsze to potwierdzenie niezależnej władzy sądowniczej, trójpodziału władzy i o tym będziemy dzisiaj rozmawiać – dodał Schetyna.

Wygrała Polska, zarówno ta, która głosowała na opozycję, ale również ta Polska, która głosowała na PiS. To naprawdę dobra decyzja, że ta dwa wety były. Jak tu jesteśmy, mogę powiedzieć, że będziemy współpracować ponad podziałami nad prawdziwą reformą wymiaru sprawiedliwości, której Polska potrzebuje. Taką która obniża koszty, przyspiesza procesy sądowe, która będzie powodowała, że język który jest używany w sądach będzie zrozumiały dla Polaków, żeby procedury były przyspieszone, żeby było więcej informatyzacji w systemie sądowniczym, żeby więcej spraw było poza sądami, czyli w formie mediacji. Deklarujemy dzisiaj, że będziemy współpracować w ramach opozycji PO, PSL i Nowoczesna nad takim rozwiązaniem – powiedział Ryszard Petru.

– Bardzo ważne jest aby kontynuować, i to jest nasze wspólne ustalenie, współpracę na temat reformy sądownictwa w ramach komisji, w których będą ci, którzy są naprawdę wybitnymi ekspertami i potrafią jasno i wyraźnie artykułować zdania i oczekiwania naszych rodaków – mówił Kosiniak-Kamysz.

Jak wskazał w komisji znajdą się posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz, poseł PO Borys Budka i poseł ludowców Krzysztof Paszyk. Dodał, że są to posłowie, którzy byli bardzo zaangażowani w to, by pokazać Polakom, jak ważne są zmiany w polskim sądownictwie i jak niebezpieczne są zmiany, które proponował PiS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *