Konferencja prasowa PO – Stop hipokryzji PiS.

Maria Janyska i Michał Szczerba z Platformy Obywatelskiej podczas konferencji prasowej 18 sierpnia 2015r.zarzucili PiS hipokryzję dotyczącą stanowiska tego ugrupowania ws. finansowania partii politycznych. To reakcja na spot, w którym Prawo i Sprawiedliwość pyta, czy Platforma chce wyprowadzić Polskę z Rady Europy.

Maria Janyska   posłanka PO Michał Szczerba poseł PO Konferencja prasowa PO – Stop hipokryzji PiS. fot. ŚWIECZAK

Maria Janyska
posłanka PO
Michał Szczerba
poseł PO
Konferencja prasowa PO – Stop hipokryzji PiS.
fot. ŚWIECZAK

Prawo i Sprawiedliwość w opublikowanym w poniedziałek spocie przypomina, że Polska jest członkiem Rady Europy, która zaleca m.in., by partie polityczne były finansowane przez państwo, przede wszystkim dlatego, by – jak słychać w materiale – „zagwarantować partiom politycznym niezależność od bogatych sponsorów, którzy dając pieniądze na działalność polityczną partii, mogą domagać się realizacji własnych interesów, a nie interesów obywateli”. „Platforma Obywatelska chce zlikwidować finansowanie partii politycznych przez państwo. Czy Platforma chce wyprowadzić Polskę z Rady Europy” – pada pytanie na koniec spotu.

Maria Janyska   posłanka PO Michał Szczerba poseł PO Konferencja prasowa PO – Stop hipokryzji PiS. fot. ŚWIECZAK

Maria Janyska
posłanka PO
Michał Szczerba
poseł PO
Konferencja prasowa PO – Stop hipokryzji PiS.
fot. ŚWIECZAK

Maria Janyska podkreśliła, że „nawet w okresie wyborczym powinny być zachowane granice hipokryzji, zwłaszcza jeśli dotyczy to wydawania pieniędzy publicznych na finansowanie partii politycznych”. „Oto wczoraj ze spotu dowiedzieliśmy, iż sugestia, aby partie nie były finansowane ze środków publicznych jest jednoznaczna z tym, że PO chce wyprowadzić Polskę z Rady Europy” – mówiła posłanka Platformy.

Jak argumentowała, rekomendacje, które Rada wydaje swym państwom członkowskim mają charakter „fakultatywny”. „I tak samo jest w rekomendacji dotyczącej możliwości finansowania partii politycznych z budżetu. To jest jest rekomendacja, która jednocześnie mówi o tym, aby było to realizowane w rozsądnych częściach. Państwa w różny sposób to stosują – są takie, które finansują swoje partie wyłącznie z budżetu, są państwa, gdzie partie są finansowane wyłącznie ze środków prywatnych, ale są państwa, w których są zachowane systemy mieszane” – podkreślała Janyska.

Maria Janyska   posłanka PO Konferencja prasowa PO – Stop hipokryzji PiS. fot. ŚWIECZAK

Maria Janyska
posłanka PO
Konferencja prasowa PO – Stop hipokryzji PiS.
fot. ŚWIECZAK

„I o to w tym wszystkim chodzi – aby w referendum odpowiedzieć na pytanie, czy Polacy chcą zaprzestania finansowania partii politycznych z budżetu” – dodała. Oceniła przy tym, że spot PiS to „celowa manipulacja”. „Mówimy: stop hipokryzji i stop wybiórczego przedstawianie informacji obywatelom” – powiedziała Janyska.

Szczerba zarzucił z kolei PiS, że formacja ta „przez lata” kwestionowała dorobek prawny Rady Europy. „Przypomnijmy tylko sprzeciw 127 posłów PiS wobec ratyfikacji konwencji o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej w głosowaniu, które mieliśmy pół roku temu. Przypomnijmy kwestionowanie przez Jarosława Kaczyńskiego, przez lata, rekomendacji Rady Europy w sprawie zniesienia kary śmierci. Przypomnijmy wreszcie również to, że politycy PiS nie przestrzegają rekomendacji także w kwestii niezależności dziennikarskiej – ostatnio mieliśmy przypadki ponownego naruszenia tej niezależności dziennikarskiej poprzez groźby, które były formułowane wobec dziennikarzy” – wyliczał poseł PO.

Michał Szczerba poseł PO Konferencja prasowa PO – Stop hipokryzji PiS. fot. ŚWIECZAK

Michał Szczerba
poseł PO
Konferencja prasowa PO – Stop hipokryzji PiS.
fot. ŚWIECZAK

W jego ocenie, PiS „sieje dezinformację skierowaną do obywateli ze środków publicznych”.

Posłowie PO zapowiedzieli, że jeszcze we wtorek ukaże się spot, który będzie odpowiedzią na zarzuty PiS sformułowane w ich materiale filmowym.

Poniedziałkowy spot PiS to odpowiedź na zaprezentowane tego dnia billboardy referendalne Platformy. Pierwszy z nich odnosi się do ordynacji wyborczej. Widnieje na nim przekaz „Tak dla JOW (jednomandatowych okręgów wyborczych)” oraz porównanie – według Platformy – intencji PO i PiS w tym zakresie: „PO – jesteśmy za; PiS – oni są przeciw”. Drugi, bardzo podobny w formie i treści, billboard dotyczy finansowania partii. „Stop finansowaniu partii z budżetu. PO – jesteśmy za; PiS – oni są przeciw” – głoszą hasła na billboardzie.

W referendum 6 września Polacy mają odpowiadać na trzy pytania: czy są „za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu”; czy są „za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa” i czy są „za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości, co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *